Pytanie o ogławianie drzew

Szanowny Panie Burmistrzu,

Chciałabym zapytać jakie jest Pana zdanie na temat tzw. " ogławiania " drzew w Puszczykowie. Mieszkam w Puszczykowie od niedawna ale mam wrazenie ze ogrom tego zjawiska przybiera na sile pomimo , ze wprowadzone od 2015 r. przepisy wyraznie wypowiadaja sie na ten temat wyznaczajac wysokie kary za ten proceder .

Sadze , ze miasto powinno przeprowadzic kampanie informacyjna i rozwiac mity , ktore szerza sie wsrod mieszkancow zwiazane z pseudozagrozeniami , ktorych rosnace czesto od kilkudzisieciu lat drzewa nigdy nie wyrzadzily a ktore tak naprawde moga miec miejsce wlasnie w momencie ich " oglowienia" . Oglawianie zwiększa niebezpieczeństwo – drzewo ogłowione stanowi większe zagrożenie niż drzewo niecięte, gdyż jest ono bardziej podatne na złamanie przez silny wiatr.

Okaleczone drzewa budza moj wewnetrzny sprzeciw i sa dowodem na absolutny brak wiedzy na ten temat a juz obraz Puszczykowa z " kikutami " drzew w tle na pewno nie swiadczy dobrze o jego mieszkancach.

Z wielka prosba o konstruktywna interwencje w tej sprawie ,

Kamila Kaźmierczak

Kamila (2016-09-14 08:47:56)


Szanowna Pani,

poruszyła Pani Bardzo ciekawy problem. Jest wiele przyczyn cięcia koron drzew. Do ich najczęstszych należą:

- brak wystarczającej przestrzeni pośród zabudowy mieszkalnej. Rosnące drzewo wykształcające koronę wchodzi w kolizję z obiektami budowlanymi, w napowietrzne sieci energetyczne, zacieniania pomieszczenia mieszkalne,

- nieprawidłowa budowy korony drzewa wynikająca z cech genetycznych,

- brak dostatecznej wytrzymałości na działanie silnych wiatrów z powodu np. podniesionego środka ciężkości, uszkodzenia pnia, uszkodzenia systemu korzeniowego czy kolizji z infrastrukturą techniczną.

Są też gatunki krótkowieczne, szybko rosnące np. topole, klony jesionolistne, gdzie konieczna jest ingerencja w korony dla poprawienia statyki drzewa. Istotnym powodem radykalnego cięcia koron jest też sędziwy wiek drzew, które często mają niewydolny system korzeniowy a po takim zabiegu mają szansę na pobudzenie regeneracji i odbudowę korony bliżej pnia dzięki skróceniu transportu wody od korzenia do liści. Trudno jest przekonać właściciela sąsiedniej działki, na której spadające w czasie wichury drzewo wyrządziło wielotysięczne szkody, zniszczyło dach, czy samochód, przekonując, że jego drzewa nie są niebezpieczne. Bez wątpienia wiele zabiegów ze słusznych powodów nie jest wykonywanych prawidłowo. Właściciel drzewa najczęściej z powodów finansowych sam dokonuje redukcji korony w sposób nieprawidłowy, mając na względzie jedynie usunięcie zagrożenia a nie dalszy prawidłowy rozwój drzewa. W najbliższym czasie postaram się, aby na stronie internetowej miasta pojawiały się cyklicznie artykuły wzmacniające wiedzę czytelników na temat obowiązków prawidłowego wykonywania prac związanych z należytym utrzymaniem zieleni o czym mówią przede wszystkim: ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska oraz, ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r o ochronie przyrody.

Z upoważnienia Burmistrza Miasta,
Janina Kozeńska
(2016-09-26 15:52:31)

Drukuj

Urząd Miejski
w Puszczykowie

ul. Podleśna 4, 62-040 Puszczykowo

tel. +48 61 898 37 00

fax. +48 61 898 37 11

um@puszczykowo.pl

Urząd Miejski

NIP: 7771020151 | Regon: P-000526943

Miasto Puszczykowo

NIP: 7773159692 | Regon: 631257874

Godziny urzędowania

poniedziałek: 8:00 - 16:00

wtorek-piątek: 7:30 - 15:30

© 2016 Urząd Miejski w Puszczykowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.

created by Medway