Tarapaty 2. Śladami bohaterów

“Tarapaty 2” to przygodowy film familijny z wątkiem kryminalnym. Próbując rozwikłać zagadkę kradzieży arcydzieła Moneta “Plaża w Pourville” bohaterowie wędrują po Poznaniu i okolicy. Filmowi towarzyszy książka “Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2”. Zapraszamy na wycieczkę śladami Julki, Olka i Feli. Poznajcie miejsca, które zainspirowały twórców książki i filmu.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Al. Marcinkowskiego 9, Poznań

www.mnp.art.pl

 

Jedno z najstarszych i największych muzeów sztuki w Polsce. Jego ściany ozdabiają płótna polskich i europejskich mistrzów pędzla, w tym słynna „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta. Sceny do filmu kręcono w autentycznych wnętrzach historycznego gmachu muzeum, który powstał na początku XX wieku jako siedziba pruskiego Kaiser-Friedrich-Museum.

 

Kiedy z muzeum znika perła kolekcji – „Plaża w Pourville” – a o kradzież zostaje oskarżona niewinna osoba, Julka, Olek i Felka rozpoczynają własne śledztwo, by odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja.

 

Komisariat Policji Poznań Stare Miasto

Al. Marcinkowskiego 31, Poznań

Komisariat Policji na Alejach Karola Marcinkowskiego mieści się w zabytkowym budynku dawnego pruskiego Głównego Urzędu Ceł. Ten reprezentacyjny gmach nawiązujący do włoskiego renesansu jest uważany za mistrzowskie dzieło rzemiosła murarskiego.

W książce i filmie komisariat to centrum policyjnego śledztwa. Funkcjonariusze pod dowództwem inspektora Rafalskiego przesłuchują tu podejrzanych i świadków, badają dowody, snują hipotezy - słowem: robią wszystko, by odnaleźć sprawców kradzieży bezcennego obrazu.

Stara Rzeźnia w Poznaniu

ul. Garbary 101, Poznań (między ulicami Północną, Garbary i Grochowe Łąki)

 

Dawny miejski zakład rzeźniczy. Po zakończeniu budowy pod pod koniec XIX wieku był jedną z najnowocześniejszych rzeźni w ówczesnej Europie. W ostatnich latach kompleks słynął jako miejsce organizowanej cyklicznie giełdy staroci. Wkrótce Stara Rzeźnia przejdzie metamorfozę: powstanie tu luksusowe osiedle oraz przestrzenie dla kultury.

 

Od wizyty w Starej Rzeźni Julka, Olek i Felka rozpoczynają poszukiwania obrazu Moneta. Na pchlim targu trafiają na wskazówkę, która wkrótce zaprowadzi ich do pewnego wyjątkowego miejsca...

 

Grajzerówka

Droga Komorniki-Jeziory

Droga z żelbetowych płyt, wybudowana w czasie II wojny światowej, prowadząca do rezydencji Arthura Greisera (niemieckiego namiestnika tzw. Kraju Warty) w Jeziorach. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Przyrodnicze i dyrekcja Wielkopolskiego Parku Narodowego.

 

W filmie i książce na tej drodze rozpoczyna się pościg, w którym biorą udział Julka, Olek i Felka. W efekcie szalonej samochodowej gonitwy wszystko potoczy się nieco inaczej, niż wcześniej planowali.

Kąpielisko Mosina Glinianki

ul. Pożegowska, Mosina (blisko szczytu wzniesienia Osowej Góry)

 

Przez lata na szczycie Osowej Góry pozyskiwano glinę na potrzeby miejscowych zakładów ceramicznych. Później zalane wodą glinianki stały się kąpieliskiem z szeroką plażą, ścieżkami spacerowymi i miejscem na piknik. Nad zbiornikiem wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się panorama na Wielkopolski Park Narodowy, Mosinę i Poznań.

 

Julka, Olek i Felka trafiają tu w wyniku szalonego pościgu samochodowego. Choć miejsce wydaje się idealne do wypoczynku, to ich wizyta nie potrwa długo...

 

Stacja kolejowa Puszczykowo

ul. Poznańska 1, Puszczykowo

www.puszczykowo.pl/strefa-turystyczna/atrakcje-turystyczne/dworzec-puszczykowo

 

Zabytkowy budynek z charakterystyczną wieżyczką z zegarem. Zbudowany na początku XX wieku w stylu szwajcarskim, typowym dla niemieckich miejscowości letniskowych. Powstał w związku z ogromną popularnością Puszczykowa, do którego w upalne letnie dni przyjeżdżały tłumy poznaniaków. Dziś zabytkowe wnętrza dworca mieszczą stylową restaurację Lokomotywa. Na stacji rozpoczyna się tematyczny Szlak Letniska Puszczykowo.

 

Nieczynna stacja to dom Feli i jej mamy Kai, miejsce wielu zabawnych, ale i dramatycznych wydarzeń. Na całe szczęście na końcu będzie okazja do świętowania!

 

Budynek dworca kolejowego z filmu i książki można powiązać z dwoma różnymi miejscami. Sama nazwa wskazuje na zabytkową stację kolejową Puszczykowo, ale filmowo-książkowa nieczynna stacja kolejowa ukryta wśród lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego budzi również skojarzenia ze stacją Osowa Góra.

 

Stacja kolejowa Osowa Góra

ul. Skrzynecka, Mosina (przy północnej części Jeziora Budzyńskiego)

 

Dawniej przyjeżdżały tu tłumy letników, którzy wędrowali nad malownicze jeziora Kociołek i Góreckie. Dziś na stację można dotrzeć, wędrując ścieżką edukacyjną Osowa Góra-Jezioro Budzyńskie albo korzystając z “siłowni pod chmurką”, czyli Mosińskiej Kolei Drezynowej.

 

Dotychczas dom Feli i jej mamy Kai, budynek nieczynnej stacji kolejowej na odludziu, był oazą ciszy i spokoju. Kiedy dotarły tam dzieciaki tropiące złodzieja obrazów, wszystko się zmieniło...

 

Budynek dworca kolejowego z filmu i książki można powiązać z dwoma różnymi miejscami. Filmowo-książkowa nieczynna stacja kolejowa ukryta wśród lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego budzi skojarzenia ze stacją Osowa Góra, a sama nazwa wskazuje na zabytkową stację kolejową Puszczykowo.

 

Jezioro Góreckie

Jeziory (pomost przy Muzeum Przyrodniczym Wielkopolskiego Parku Narodowego)

 

Malowniczy akwen wśród lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego. Z pomostu w Jeziorach roztacza się piękna panorama jeziora z Wyspą Zamkową, którą upodobały sobie… kormorany. Propozycja dla miłośników spacerów: po okrążeniu południowej części jeziora na wyspie widać ruiny romantycznego zameczku. Jezioro Góreckie jest obszarem ochrony ścisłej, dlatego nie wolno się tu kąpać ani żeglować (na żagle zaprasza pobliskie Jezioro Łódzko-Dymaczewskie). 

 

Bohaterowie filmu i książki przepływają jezioro, by w muzeum na jego drugim brzegu odnaleźć jednego z pracowników, którzy może im pomóc rozwikłać zagadkę kradzieży obrazu.

 

Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach

Jeziory

www.wielkopolskipn.pl

 

Wielkopolski Park Narodowy w pigułce. Muzealne sale przedstawiają urozmaicony krajobraz parku oraz bogactwo jego lasów i jezior wraz z bzyczącymi, pierzastymi i futrzastymi mieszkańcami. Muzeum mieści się w murach pałacu wybudowanego dla Arthura Greisera, niemieckiego namiestnika tzw. Kraju Warty z czasów II wojny światowej. UWAGA: aktualnie muzeum jest czasowo zamknięte, dostępne są urządzenia edukacyjne i ekspozycja geologiczna na zewnątrz.

 

W filmie i książce obiekt nosi nazwę Muzeum Przyrody, a bohaterowie przybywają tam śladem jednego z pracowników - nadawcy pewnej pocztówki.

 

Muzeum Przyrody w “Tarapatach 2” jest połączeniem dwóch miejsc: jego lokalizacja wskazuje na Muzeum Przyrodnicze w Jeziorach, a charakter ekspozycji bardziej przypomina Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie.

 

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie

ul. Akacjowa 12, Uzarzewo

www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/muzeum_przyrodniczo_lowieckie_w_uzarzewie.html

 

Wszystko na temat polowań - od jaskiniowców aż do dziś: broń, akcesoria i trofea łowieckie. Nie zabrakło nawet pułapek kłusowników! Sporo emocji wzbudza kolekcja egzotycznych trofeów myśliwskich, z imponującym zbiorem zwierząt Afryki. 

 

Kiedy bohaterowie docierają do Muzeum Przyrody wydaje im się, że znaleźli wreszcie właściwą osobę, która pomoże wyjaśnić zagadkę kradzieży. Szybko okazuje się jednak, że na finał sprawy trzeba jeszcze poczekać... 

 

Muzeum Przyrody w “Tarapatach 2” jest połączeniem dwóch miejsc: charakterem ekspozycji przypomina Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie, a lokalizacja nad Jeziorem Góreckim wskazuje na Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach.

 

Lotnisko Poznań-Kobylnica

ul. Helikopterowa, Kobylnica

www.aeroklub.poznan.pl/artykuly.php?id=42

 

Lotnisko założyli Niemcy w czasie II wojny światowej. Po wojnie stało się siedzibą Aeroklubu Poznańskiego. Od 2008 roku Kobylnica jest bazą słynnej lotniczej Grupy Akrobacyjnej ŻELAZNY.

 

Kiedy Julka, Olek i Felka trafiają na lotnisko poznańskiego aeroklubu sytuacja staje się naprawdę poważna. W scenerii lotniskowego hangaru i pasa startowego stają przed szansą odzyskania obrazu i schwytania sprawcy kradzieży. Czy perspektywa szybkiego zakończenia śledztwa doda im skrzydeł?

 

Drukuj

Urząd Miejski
w Puszczykowie

ul. Podleśna 4, 62-040 Puszczykowo

tel. +48 61 898 37 00

fax. +48 61 898 37 11

um@puszczykowo.pl

Urząd Miejski

NIP: 7771020151 | Regon: P-000526943

Miasto Puszczykowo

NIP: 7773159692 | Regon: 631257874

Godziny urzędowania

poniedziałek: 8:00 - 16:00

wtorek-piątek: 7:30 - 15:30

© 2016 Urząd Miejski w Puszczykowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.

created by Medway