Szlak Letniska Puszczykowo
Na przełomie XIX i XX wieku Puszczykowo oraz Puszczykówko (wówczas dwie osobne osady) stały się popularne dzięki modzie na podmiejskie wycieczki, a przede wszystkim dzięki powstałej w 1856 roku linii kolejowej i pojawieniu się regularnych połączeń z Poznaniem od 1901 r. Od tego czasu Puszczykowo i Puszczykówko zyskały też status miejscowości letniskowych i odnotowały największy rozwój, a powstała wówczas zabudowa (oraz ta z okresy międzywojennego) zachowała się w wielu częściach miasta do dnia dzisiejszego. Szlak Letniska prowadzi spokojnymi ulicami miasta, a znajdujące się przy nich zabytkowe obiekty przypominają historię tamtych lat.
-
Dworzec Puszczykowo – ul. Wczasowa 1
Stacja kolejowa istnieje tutaj od 1897 r. Budowa dworca rozpoczęła się w roku 1904. W kolejnych latach obiekt był sukcesywnie rozbudowywany, a w 1910 dobudowana została charakterystyczna wieżyczka z zegarem, który był nakręcany ręcznie co 7 dni. Poza poczekalnią i kasą funkcjonowała tam również restauracja, a latem stoliki były rozstawiane także na peronie. Budynek reprezentuje charakterystyczny dla niemieckich miejscowości letniskowych styl szwajcarski.
-
Rusałka – ul. Adama Wodziczki 1
Zorganizowane kąpielisko w Puszczykowie funkcjonowało począwszy od przełomu XIX i XX wieku i wówczas urządzono na nim pierwsze przebieralnie. Była to plaża koedukacyjna i stąd niewątpliwie brała się jej wysoka popularność. Z czasem wysłużone niemieckie łazienki zastąpiło kąpielisko „Rusałka”, wybudowane w latach 1922-1926. Można tam się było zapisać do szkoły pływania, a także wypożyczyć łódź lub kajak. Nieopodal wybudowano również pensjonat, który mieścił 30 pokoi dla gości. Budynek nawiązywał do stylu szwajcarskiego i posiadał bogato zdobione, drewniane balkony. Niestety zlikwidowano je w trakcie przebudowy podczas II wojny światowej. Dla uatrakcyjnienia pobytu gości na terenie „Rusałki” regularnie urządzano koncerty i „Wianki” na Warcie, podczas których odbywały się pokazy sztucznych ogni oraz iluminowanych łodzi.
-
Mała Rusałka – ul. Adama Wodziczki 2
Budynek ten stanowił zaplecze pensjonatu Rusałka. Do tej pory zachowały się tutaj drewniane balkony – takie same były na głównym budynku przed przebudową.
-
Restauracja „Leśna” - ul. Wczasowa 8
Dom wybudowany około 1905 roku. Poznański restaurator Paul Mandel otworzył w nim pensjonat i restaurację. Do lat osiemdziesiątych XX wieku funkcjonowała tu popularna restauracja „Leśna”.
-
Letnisko Silva – ul. Poznańska 4
Budynek ten powstał około roku 1905 i pierwotnie zwał się po niemiecku „Bürger’s Waldville”. Pełnił funkcję domu zdrojowego i restauracji. Położenie lokalu było znakomite, gdyż w niedalekiej odległości mieściła się stacja kolejowa, kąpielisko i „góry puszczykowskie”. Znajdowała się tutaj sala taneczna, a w ogrodzie trzy korty tenisowe i plac zabaw dla dzieci. W roku 1911 lokal został przejęty przez Zygmunta Janaszka, który zmienił nazwę obiektu na „Letnisko Silva”.
Janaszek od początku XX wieku zajmował się handlem nieruchomościami takimi jak działki, altany i wille na terenie Puszczykowa. Reklamował się w prasie wielkopolskiej, zachęcając Polaków do osiedlenia się na terenie naszej miejscowości. Przyczyniło się to do szybkiego spolszczenia Puszczykowa. Dzięki swojej przedsiębiorczości Zygmunt Janaszek wykupił z rąk niemieckich ten jeden z najczęściej odwiedzanych przez wycieczkowiczów lokali, który w późniejszych latach był reklamowany jako „największy i najpiękniejszy lokal i ogród w okolicy Poznania”. W 1914 odbył się na kortach „Letniska Silva” pierwszy puszczykowski turniej tenisowy. W obiekcie tym organizowane były również imprezy patriotyczne i ćwiczyli tutaj członkowie Towarzystwa „Sokół”. Był to jeden z nielicznych ośrodków życia polskiego w Puszczykowie pod zaborami. Z tego okresu na elewacji zachowały się oryginalne napisy: „Letnisko Silva” oraz „Restauracja”.
-
Willa Hertha – ul. Poznańska 9
Budynek z ok. 1905 r. Znajdowały się tutaj pokoje gościnne, a właściwie w pełni wyposażone apartamenty o podwyższonym standardzie dla majętnych letników. Zgodnie z ogłoszeniem zamieszczonym w „Dzienniku Poznańskim” w roku 1906 pod tytułem „Latowe mieszkania w Puszczykowie” w pensjonacie znajdowały się dwa apartamenty do wynajęcia. W każdym z nich znajdowała się „kuchnia, spiżarnia, 2 balkony, korytarz, klozet”. Należy podkreślić, że takie rozwiązania techniczne na początku XX wieku były jednymi z najnowocześniejszych. Ponadto budynek podłączony był do „wodociągów” już w roku 1906! Po roku 1945 w działającym w przyziemiu barze „Dołek” spotykali się członkowie Związku Powstańców Wielkopolskich, a wśród nich obecny był pułkownik Julian Lange, który będąc na czele Straży Ludowej w 1918 roku zabezpieczał przejazd Ignacego Paderewskiego z poznańskiego dworca do Hotelu Bazar.
-
Willa z gołębnikiem – ul. Klonowa 5
Dom z charakterystycznym gołębnikiem w formie wieżyczki, wzniesiony w 1905 r. dla Martina Goldsteina. Wybudował on przy rezydencji bożnicę na potrzeby kultu religijnego, która została najprawdopodobniej zlikwidowana przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Warto tutaj wspomnieć, że Puszczykowo było miejscowością słynącą ze spokoju i tolerancji wobec obcych, dzięki czemu wszystkie narodowości zamieszkujące Wielkopolskę znajdowały tu dla siebie miejsce do odpoczynku. Przedstawiciele poszczególnych narodowości, czyli Niemcy, Polacy i Żydzi budowali koło siebie wille, restauracje, pensjonaty, wskutek czego Puszczykowo rozrastało się. Z artykułów z tamtego okresu w „Orędowniku” wynika również, że Żydzi z całej Polski czuli się swobodnie i bezpiecznie w Puszczykowie i Puszczykówku. Nie musieli bać się nawet o dzieci. Ze zdjęć dołączonych do artykułów i przedstawiających Żydów wynika, że byli to ludzie szczęśliwi. W książce pod tytułem: „Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o Życiu” możemy znaleźć zdjęcia sprzed restauracji „Leśnej”, które przedstawiają wycieczkę żydowskiej rodziny do Puszczykowa. Ludzie z fotografii byli uśmiechnięci, mimo że data przy zdjęciach to 30 IV 1939 roku. Można przyjąć, że letnicy narodowości żydowskiej przyjeżdżali do Puszczykowa aż do samego wybuchu II wojny światowej.
-
Urząd Miejski – ul. Podleśna 4
Budynek z okresu międzywojennego modernizmu został wybudowany jako willa letnia w 1936 roku dla Gertrudy Roweckiej, utytułowanej amazonki i florecistki. Projektantem domu był architekt Emil Lenz. Front domu zdobi płaskorzeźba przedstawiająca konia w skoku z amazonką stojącą w strzemionach. Obecnie znajduje się tu siedziba puszczykowskiego Urzędu Miejskiego.Willa Mimoza – ul. Poznańska 26
-
Dawny pensjonat „Kyffhäuser” Margarety Schachmeyer z restauracją wybudowany w stylu alpejskim około 1908 r. Po Powstaniu Wielkopolskim willa zmieniła nazwę na Mimozę i ta nazwa przetrwała do dzisiaj. Charakterystyczny punkt na panoramie (wysoki budynek wśród pól).
-
Willa Jadwinówka – ul. Cienista 1
Pierwszy dom letniskowy wybudowany w 1900 roku przez Polaka – Włodzimierza Adamskiego. Ten dom ryglowy reprezentuje tak zwany styl szwajcarski.Pierwszy dom letniskowy wybudowany w 1900 roku przez Polaka – Włodzimierza Adamskiego. Ten dom ryglowy reprezentuje tak zwany styl szwajcarski.
-
Dom – altana – ul. Cienista 2
W 1904 r. weszła w życie niemiecka ustawa budowlana, na podstawie której Polakom odmawiano zgody na budowę nowych domów. W Puszczykowie powstały wówczas domki piętrowe o wymiarach i wyglądzie altan, które były dozwolone. Dom na ulicy Cienistej jest ostatnim z nich.
-
Pałac Ślubów – ul. Podleśna 17
Dawny dom profesora chemii Leopolda Zalewskiego powstał w 1933 lub 1936 roku. Wyróżnia go charakterystyczny, kolumnowy ganek od frontu. Obecnie znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego.
-
Kościół pw. Matki Boskiej Wniebowziętej – ul. Kościelna 1
Świątynia wybudowana w 20-leciu międzywojennym dzięki ofiarności letników.
-
Figurka Matki Boskiej w lesie – wg schematu przekazanego w formie drukowanej
Figurka Matki Boskiej ustawiona w 1946 r.
-
Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera – ul. Słowackiego 1
Budynek został wybudowany w latach 1926-1929 jako dom letni dla kupca bławatnego z Poznania – Schulca. W 1948 zakupił go znany pisarz i podróżnik Arkady Fiedler. Od 1974 mieści się tu Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera.
-
Willa Cyryla Ratajskiego – ul. Cyryla Ratajskiego 25
Dom powstał w 1903 roku. Został zakupiony przez sławnego przed drugą wojną światową polityka i prezydenta miasta Poznania, który w rezydencji nad Wartą spędzał swoje letnie wakacje, a później zamieszkał w niej na stałe.
-
Dom zbudowany wokół komina - ul. Cyryla Ratajskiego 23
W tymi miejscu znajdowała się stara chałupa chłopa niemieckiego, która na początku XX wieku została odkupiona wraz z ziemią przez Polaków, którym spodobał się ten piękny teren nad brzegiem rzeki. W 1904 roku działała jednak ustawa osadnicza, która zabraniała budowy nowych domów całorocznych przez Polaków. Dlatego nowi właściciele rozebrali istniejącą chałupę i wybudowali piękną willę wokół pozostawionego komina.
-
Wille architektów – ul. Cyryla Ratajskiego 7 i 11
Prywatne wille letniskowe sławnych poznańskich architektów Böhmera i Preula. Byli projektantami m.in. Teatru Nowego w Poznaniu oraz secesyjnych kamienic przy ul. Roosevelta w Poznaniu. W jednej z nich Małgorzata Musierowicz umiejscowiła rodzinę Borejków w swoim słynnym cyklu „Jeżycjada”.
-
Dom przysłupowy – ul. Cyryla Ratajskiego 2
Zabytkowy dom przysłupowy przeniesiony do Puszczykowa z Dolnego Śląska w latach 90-tych XX wieku.
-
Figurka Matki Boskiej – pomiędzy ul. Cyryla Ratajskiego 2 i 6
Figurka ustawiona w 1910 roku w 500. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem.
-
Willa Tomaszewskich – ul. Cyryla Ratajskiego 6
Pierwszy dom w obecnym Puszczykowie o charakterze willowym, wybudowany w 1897 r. przez Władysława Tomaszewskiego. Władysław Tomaszewski był patriotą, wspierał rozwój gospodarczy i kulturalny Wielkopolski w czasie gdy należała ona do Zaboru Pruskiego.
-
Restauracja „Turystyczna” - ul. Cyryla Ratajskiego 36
Paul Mandel (właściciel „Leśnej” w Puszczykowie) w 1907 r. wybudował swoją drugą restaurację w Puszczykówku i nazwał ją „Wiejska Gospoda”. Lokal posiadał charakterystyczną wysoką, drewnianą wieżyczkę, a znajdował się przy drodze na nadwarciańską plażę. Za głównym budynkiem znajdowała się restauracja letnia oraz gołębnik. W późniejszym czasie obiekt przejął Stanisław Morawski. Zaczął tam wówczas funkcjonować punkt informacyjny dla letników, a lokal wyposażono w stół bilardowy i automat do gry w jednorękiego bandytę. Jeszcze później lokal zmienił nazwę na „Turystyczna” i działał do końca lat 80-tych XX wieku.
-
Dom zakonny – ul Dworcowa 16 przy granicy z nr 14
Budynek z lat 30-tych XX w., obecnie siedziba Zgromadzenia zakonnego Ducha Świętego. W czasie II wojny światowej mieścił się tu dom dziecka (Gaukinderheim Puschkau), w którym poddawano germanizacji polskie i czeskie dzieci.
-
Dworzec Puszczykówko – przejazd na ul. Dworcowej przy granicy z nr 16
Zabytkowy budynek dworca z roku 1911, posiadający dwie poczekalnie – letnią i zimową. Obiekt zrewitalizowano w 2011 r. Rozwój letniska w Puszczykowie wymusił budowę drugiego dworca, że by rozładować natłok letników. Dworzec ruszył pod koniec 1910 r. i często korzystał z niego Ratajski.