„Współczesne drogi do pamięci”
Fundacja PARK wspólnie ze Stowarzyszeniem Gmin Mikroregionu Wielkopolskiego Parku Narodowego, dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach projektu niepodlegla.gov.pl zorganizowała konkurs dla uczniów szkół z 7 gmin Mikroregionu związany ze zbliżającą się rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości.
Zaproszeni do konkursu uczniowie wraz z opiekunami w pierwszym etapie rywalizacji mieli za zadanie przygotować koncepcję strony internetowej opisującej szczególną osobę, wydarzenie, pamiątki dotyczące okresu walki o niepodległość Polski oraz jej utrwalenia. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 12 zespołów w skład, których wchodzili uczniowie z siódmych klas szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych z Puszczykowa, Mosiny, Stęszewa, Brodnicy, Konarzewa i Jeziorek. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w trzech warsztatach, podczas których poznawali podstawowe zasady zbierania materiałów historycznych, pracy dziennikarskiej, tworzenia stron internetowych. Jedno ze spotkań warsztatowych odbyło się w Bibliotece Raczyńskich gdzie uczniowie zapoznali się m.in. z niedostępnymi na co dzień zbiorami. Odwiedzili także poznańską siedzibę IPN oraz poznali prace przy digitalizacji zbiorów w CYRYL-u, Cyfrowym Repozytorium Lokalnym.
Jury konkursu dokonało wyboru najlepszej strony internetowej, którą okazała się strona stworzona przez zespół uczniowski ze szkoły z Konarzewa dostępna pod adresem http://dfxout.webwavecms.com.
Dzięki pozyskanym w ramach partnerstwa środkom finansowym od Stowarzyszenia Gmin Mikroregionu WPN wszyscy uczestnicy drugiego etapu konkursu w ramach nagrody wyjadą na dwudniową wycieczkę do Warszawy gdzie m.in. zwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości i Stadion Narodowy. Szkoła, której uczniowie wygrali konkurs otrzyma nagrodę rzeczową o wartości 3 000 PLN.
Więcej informacji oraz linki do wszystkich storn stworzonych w ramach tego konkursu jest dostępnych na stronie organizatora konkursu Fundacji PARK www.park.info.pl