W czasie tegorocznych wakacji turyści oraz mieszkańcy Wielkopolski będą mogli wziąć udział w konkursie Wakacje z Questami. Przy pomocy ekscytujących gier terenowych uczestnicy zabawy poznają ciekawe miejsca i zdobędą odznaki turystyczne, a najaktywniejsi otrzymają cenne nagrody.
Pierwszego lipca rozpoczęła się druga edycja konkursu Wakacje z Questami, którego organizatorem i pomysłodawcą jest Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu. To jedno z wielu działań Biblioteki na rzecz edukacji regionalnej i promocji krajoznawstwa.
Questy to bezobsługowe gry terenowe, w których można wziąć udział w dowolnie wybranym momencie, działają bezterminowo, a udział w nich jest bezpłatny. W czasie gry uczestnicy rozwiązują zadania i zagadki zredagowane w formie rymowanki, poznają miejscową historię, a na końcu docierają do miejsca, gdzie została ukryta skrzynia skarbów z tajemniczą pieczęcią.
W Wielkopolsce działa już ponad 150 takich gier, z czego zdecydowana większość ukazała się w serii Wielkopolskie Questy. Są one rozmieszczone na terenie całego województwa, z czego blisko trzydzieści znajduje się w Poznaniu i powiecie poznańskim. Uczestnicy mają do wyboru trasy piesze, które cieszą się największym powodzeniem, trasy rowerowe, samochodowe, a nawet trasę kajakową po Warcie i jedyną w Polsce trasę tramwajową!
Dzięki questom uczestnicy zabawy mogą odkryć pozornie znane miejsca na nowo. Trasa po poznańskich Jeżycach prowadzi śladami rodziny Borejków – bohaterów słynnej Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. W Kórniku, Szamotułach i Śremie spotkamy mieszkające tam… duchy. Z questem w ręku dotrzemy też do pierwszego na ziemiach polskich pomnika Juliusza Słowackiego w Miłosławiu, poznamy sekrety swarzędzkich stolarzy oraz dowiemy się co łączy Kicin z … Janem Kochanowskim. Od niedawna można też odkrywać historię Włodzimierza Krzyżanowskiego – polskiego bohatera Stanów Zjednoczonych pochodzącego z niewielkiego Rożnowa. Wytrawnych questowiczów do udziału w zabawie zachęcą z pewnością nowe trasy, które w trakcie wakacji będą miały swoją premierę m.in. w Antoninie, Obrzycku i Konarzewie.
Ulotki z tekstem gry w formie plików pdf do samodzielnego wydruku można pobrać ze stronywww.regionwielkopolska.pl/questy. Wybrane trasy są dostępne również w wersji mobilnej w bezpłatnej aplikacji Wyprawy Odkrywców. Dodatkową motywacją do udziału w zabawie są odznaki turystyczne, które można otrzymać za rozwiązanie zaledwie pięciu questów. Nie lada gratką jest też akcja Na tropie skarbów. Za zebranie sześciu pieczęci questowych z terenu powiatu poznańskiego każdy uczestnik otrzyma pakiet turystycznych upominków.
Udział w konkursie jest niesłychanie prosty. Wystarczy rozwiązywać zagadki i odczytywać końcowe hasła questów, a następnie wpisywać je w aplikacji Wyprawy Odkrywców lub na stronie www.questy.org.pl. Po zakończeniu wakacji Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu oczekuje na zgłoszenia z listą przebytych tras. Nagrody otrzyma trzydzieści osób, które rozwiążą największą liczbę questów z regionu. Szczegóły w regulaminie dostępnym na stronie www.wbp.poznan.pl/krajoznawstwo/aktualnosci/wakacje-z-questami-konkurs.
– Questy są doskonałym sposobem na dobrą zabawę i integrację całej rodziny. Dzieci mówią, że to lepsze niż gry komputerowe – opowiada Aleksandra Warczyńska, opiekunka serii Wielkopolskie Questy. – Uczestnicy zabawy mają szansę dotrzeć do niezwykle ciekawych miejsc, o których nigdy wcześniej nie słyszeli. Dla wielu questy stają się najlepszym sposobem na weekend i całe wakacje – dodaje.
Organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Partnerzy konkursu: Questy – Wyprawy Odkrywców (Fundacja Calamita), Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Powiat Poznański, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.
Kontakt:
Aleksandra Warczyńska, Województwa Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
tel. 608 346 675, e-mail: turystyka@wbp.poznan.pl
Aneta Szczepaniak-Głębocka, Województwa Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, tel. 61 66 40 879, e-mail: informacyjny@wbp.poznan.pl