W sobotę, 4 marca, zjawiło się w Swarzędzu blisko 170 uczniów i uczennic z całej Wielkopolski i Lubuszczyzny. Przyjechali nie tylko ze szkół z Poznania, Komornik, Kostrzyna, Kórnika, Lubonia, Obornik, Swarzędza, Środy, Wrześni czy z okolic Kościana, ale też z takich miejscowości, jak: Chomęcice, Drążna, Gorzupia, Nądnia, Niwiska, Miodnica, Osiecza Druga, Panigródz, Smogóry czy Wola Podłężna.
Przyjechali, by głowić się nad zadaniami szczególnego rodzaju. Uczestnicy konkursu „Złota Żaba” z matematyki zostali poproszeni np. o:
1) ustalenie, bez pomocy kalendarza, ile jest niedziel i poniedziałków w bieżącym roku wiedząc, że Nowy Rok był w niedzielę,
2) sprawdzenie, czy zgodnie z regulaminem przesyłek kurierskich można by nadać replikę średniowiecznego dwuręcznego miecza o określonej długości,
3) przypomnienie zapominalskiemu ojcu trzech córek, w oparciu o znajomość iloczynu i sumy ich wieku, ile lat ma każda z nich,
4) sprawdzenie, w oparciu o informację o indeksie BMI, czy osoba określonego wzrostu i o danej wadze ma nadwagę i obliczenie, ile jej brakuje do osiągnięcia wagi optymalnej (zadanie z okazji przypadającego 4 marca Światowego Dnia Otyłości),
Piszący konkurs w dziedzinie języka polskiego i literatury m. in.:
1) układali, zgodnie z określonymi założeniami, wiersz będący pochwałą wybranego warzywa, kandydata na Króla Warzyw,
2) dopasowywali postaci z mitologii greckiej do kojarzonych z nimi roślin,
3) w oparciu o tekst rysowali mapę i szukali ukrytego skarbu,
4) w oparciu o informacje o dzieciach i nastolatkach będących zbiorowymi bohaterami książek ustalali tytuł książki i nazwisko jej autora.
Rozwiązywanie zadań „Złotej Żaby” nie tylko pozwala dowieść swoich talentów i umiejętności, by zdobyć prestiżowe wyróżnienia i nagrody, ale też, co widać na podanych przykładach, bawi i dostarcza satysfakcji z umiejętności rozwiązywania nieraz bardzo praktycznych problemów.
Organizator konkursu, Fundacja Edukacji Społecznej EKOS, prowadzi w Swarzędzu szkołę podstawową oraz liceum z oddziałami dwujęzycznymi, znane z wysokich wyników nauczania. Autorami zadań konkursowych „Złotej Żaby” są nauczyciele tych szkół i współpracujący z nimi nauczyciele akademiccy. Ci ostatni przygotowali dla przybyłych z uczestnikami Konkursu nauczycieli i rodziców specjalne warsztaty i wykłady, podczas których pokazali, że poznanie natury umysłu oraz sposobu funkcjonowania pamięci i wyobraźni, pozwala skuteczniej się uczyć i efektywniej pracować. Prowadzący zajęcia: prof. dr hab. Beata Gromadzka (UAM) i dr Marcin Bartkowiak (UEP) zaproponowali też metody doskonalenia procesów myślenia w oparciu o zadania z Konkursu.
Trzydziestą edycję „Złotej Żaby”, wspólnie z Fundacją, finansują samorządy: Województwa Wielkopolskiego, powiatów: poznańskiego, kościańskiego, obornickiego, średzkiego, miast i gmin: Swarzędz, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Września.
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się 22 kwietnia, także w Swarzędzu. Na laureatów i wyróżnionych czekają trofea: dyplomy i statuetki, nagrody rzeczowe. Ci, którzy wybiorą naukę w I Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS, otrzymają stypendia. Nagrodzeni zostaną też nauczyciele laureatów trzech najwyższych miejsc.
Zadania konkursowe można przeczytać i dowiedzieć się więcej o konkursie: zlotazaba.pl.