118,6 mln euro - taką kwotą dofinansowane zostaną inwestycje na terenie Metropolii Poznań. Porozumienie dotyczące realizacji i dofinansowania projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zostało podpisane w połowie września.
Porozumienie otwiera drogę do realizacji projektów w ramach Strategii ZIT m.in. w obszarach mobilności miejskiej, adaptacji do zmian klimatu, edukacji, zdrowia i opieki społecznej, e-usług i usług społecznych. "Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania na lata 2021-2027" została opracowana przez Metropolię w sierpniu bieżącego roku jako pierwsza w Wielkopolsce i jako jedna z pierwszych w kraju została pozytywnie zaopiniowana przez IZ FEW (Urząd Marszałkowski) i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Dzięki porozumieniu samorządy będą mogły aplikować o dotacje na rozwój e-usług publicznych. Kontynuowana będzie rozbudowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej, a także unowocześnianie karty PEKA. W planach jest realizacja projektów związanych z adaptacją do zmian klimatu - poprawiających bilans wodny, zmniejszających ryzyko związane z powodzią i suszą. Nie zabraknie przedsięwzięć, które były realizowane przez podpoznańskie gminy w poprzedniej perspektywie. Chodzi głównie o inwestycje w zrównoważoną mobilność miejską, a więc budowę lub rozbudowę węzłów przesiadkowych przy dworcach kolejowych. Gminy będą mogły pozyskać dotacje na zakup autobusów nisko- lub zeroemisyjnych.
Ważnym priorytetem będzie edukacja – w szczególności projekty podnoszące konkurencyjność i jakość kształcenia zawodowego. Nie zapomina się również o rozwoju uczniów w szkołach kształcenia ogólnego, a także o wspieraniu aktywnego i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Zdrowe i aktywne społeczeństwo Metropolii Poznań – to kolejny ważny obszar, który będzie dotowany z funduszy europejskich. Powstanie m. in. Zintegrowane Centrum Opieki i Teleopieki, zostaną poszerzone działania z zakresu usług społecznych wspierających rodziny i rodzinną pieczę zastępczą. Na pomoc mogą liczyć pracodawcy w zakresie poprawy ergonomii stanowisk pracy czy podnoszeniu kompetencji. Nie zabraknie również działań aktywizujących i integrujących środowiska lokalne.
ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Przy ich pomocy jednostki samorządu terytorialnego miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie realizują wspólne cele i wskazują przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Taka formuła umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów, co przekłada się na większe oddziaływanie realizowanych wspólnie przedsięwzięć.