21.06.2022

Pamiętajcie o ogrodach...

Czas na podsumowanie projektu „Pamiętajcie o ogrodach - czyli kultura schodzi pod strzechy”, towarzyszącego obchodom jubileuszu 60-lecia Puszczykowa. W czerwcu miały miejsce trzy wydarzenia: każde w innej scenerii, odmiennym nastroju i każde z inną publicznością ale wszystkie prezentujące talenty i dorobek twórczy mieszkańców naszego Miasta.

W ogrodzie przy ul. Podleśnej 10 wspominaliśmy pisarza, krytyka teatralnego, filozofa – Pana Andrzeja Falkiewicza. Jego sylwetka została przedstawiona przez wybitnych znawców jego twórczości. O spotkaniach z panem Falkiewiczem opowiadali Ryszard Przybylski - krytyk literacki, p. Jarosław Borowiec - wydawca i p. Iwo Greczko - młody naukowiec. Swoje wspomnienia o pisarzu dołożyli również licznie zebrani goście. Niektórzy pamiętali jego charakterystyczną sylwetkę, gdy wraz z żoną Krystyną Miłobędzką i ich pieskiem Tiną spacerowali wzdłuż lasu. Mieszkali niemal po sąsiedzku, przy. ul. Cienistej. Rozmowy o książkach (i nie tylko) toczyły się do późnych godzin wieczornych przy kawie i dyskretnych dźwiękach fortepianu, na którym grał pan Romuald Andrzejewski. Na koniec goście podpisali życzenia dla p. Krystyny, która kilka dni później obchodziła swoje 90. urodziny.

Zupełnie inny klimat towarzyszył koncertowi, który odbył się w Ogrodzie Kultur i Tolerancji przy Muzeum Arkadego Fiedlera, miejscu znanym już z artystycznych wydarzeń i kreacji. Tym razem gospodarzem była współpracująca z „PARKIEM” Fundacja Key 4 Tomorrow. Na ogrodowej scenie wystąpili młodzi muzycy: Hanna Szymańska (skrzypce), Franciszek Szymański (fortepian) - oboje z Puszczykowa oraz Maciej Nowaczyk (wiolonczela) i Zuzia Strzyżewska (flet). Zaprezentowali się bez tremy, w ambitnym, klasycznym repertuarze za co nagrodzeni zostali rzęsistymi oklaskami rodzin, sąsiadów, wielu puszczykowian i przyjezdnych gości.

Czerwcowe wydarzenia kulturalne w ogrodach zakończyła wystawa Zbyszka Cichockiego i jego przyjaciół przy ulicy Żupańskiego, w zainscenizowanej „Galerii pod siódemką”. Gospodarz ogrodu opowiedział o swojej artystycznej drodze i zaprosił do oglądania obrazów, które stały na sztalugach, wisiały na specjalnych stojakach otulone w zieleń i wypełniały wnętrze całego domu. Swoje prace pokazali również przyjaciele puszczykowskiego plastyka i architekta wnętrz- Maria Mańkowska i Witold Zakrzewski. Dopełnieniem prawdziwie romantycznej atmosfery były wiersze Edyty Kulczak omówione i przeczytane przez autorkę.

W opiniach uczestników ogrodowych wydarzeń kulturalnych wszystkie spotkania były bardzo udane, wspaniale wpisujące się w klimat Puszczykowa i warte kontynuowania w przyszłości. Dziękuję gościom i Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. Projekt uzyskał dofinansowanie Miasta Puszczykowa i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Małgorzata Ornoch-Tabędzka

Prezes Fundacji PARK


Drukuj

Urząd Miejski
w Puszczykowie

ul. Podleśna 4, 62-040 Puszczykowo

tel. +48 61 898 37 00

fax. +48 61 898 37 11

um@puszczykowo.pl

Urząd Miejski

NIP: 7771020151 | Regon: P-000526943

Miasto Puszczykowo

NIP: 7773159692 | Regon: 631257874

Godziny urzędowania

poniedziałek: 8:00 - 16:00

wtorek-piątek: 7:30 - 15:30

© 2016 Urząd Miejski w Puszczykowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.

created by Medway