15.09.2020

Nowoczesne sale operacyjne w szpitalu w Puszczykowie

W Szpitalu im. prof. S.T. Dąbrowskiego S.A. w Puszczykowie oddano do użytku pięć nowoczesnych sal operacyjnych, wyposażonych w najlepszy sprzęt medyczny. Wartość całej inwestycji to ponad 31 milionów złotych!

 

Do niedawna stała tu fontanna, dziś bije nowe serce Szpitala w Puszczykowie. Pięć supernowoczesnych sal operacyjnych, wyposażonych w najlepszy sprzęt medyczny, a wszystko połączone nowymi windami z oddziałami szpitalnymi i centralną sterylizatornią. Cała inwestycja kosztowała 31,5 miliona złotych. I właśnie została oddana do użytku.

– Nowy blok operacyjny postawił nas na rynku usług medycznych w zupełnie innym miejscu. Otwiera olbrzymie możliwości funkcjonowania. Jest jednym z najnowocześniejszych w kraju i najnowocześniejszy w Wielkopolsce – podkreśla z dumą Jan Grabkowski, starosta poznański.

Sala przygotowania pacjenta
Przed zabiegiem pacjent trafia najpierw tutaj, gdzie sprawdza się jego tożsamość i dokumentację medyczną. Przygotowywany jest do zabiegu, a czasami również znieczulany. Bardzo pomocny w czasie tych zabiegów jest ultarsonograf pozwalający na precyzyjne zlokalizowanie miejsca wkłucia. To bardzo skraca czas pobytu pacjenta na sali operacyjnej i umożliwia zwiększenie „przepustowości” całego bloku operacyjnego.

W otoczeniu przyrody, która wycisza
Przez bezdotykowo otwierane drzwi chory trafia na jedną z pięciu sal. Każda w odmiennej kolorystyce, uzupełnianej zdjęciami Wielkopolskiego Parku Narodowego, który ma być kojącym widokiem dla pacjenta, ale też dla operatorów i personelu medycznego. Jest również specjalny tak zwany brudny korytarz, którym po zabiegu wywozi się odpady medyczne i narzędzia do sterylizacji.

– Po wielu miesiącach projektowania, budowania i wyposażania blok operacyjny rozpoczął przyjmowanie pacjentów. To bardzo satysfakcjonująca chwila. Przeprowadzamy rocznie blisko 4000 operacji. Są to zabiegi z zakresu ortopedii, chirurgii, neurochirurgii i urologii. Część pacjentów trafia do nas w stanach nagłych, leczymy także osoby z chorobami onkologicznymi. Nowy blok stwarza jeszcze lepsze warunki do ich leczenia, a wysoko wykwalifikowanemu personelowi medycznemu, lekarzom i pielęgniarkom, znakomite warunki do pracy – mówi Ewa Wieja, prezes Zarządu Szpitala w Puszczykowie.

Dr Amadou Diakite, szef bloku operacyjnego Szpitala w Puszczykowie przyznaje, że aparaty do znieczulenia oraz bardzo zaawansowany system monitorowania parametrów życiowych pacjenta pozwalają na bezpieczne prowadzenie znieczulenia, wczesne wykrywanie zagrożeń i ich eliminację. – Dodatkowe funkcje, jak ocena głębokości snu oraz stopnia zwiotczenia mięśni zapewniają pełną kontrolę nad przebiegiem znieczulenia oraz szybsze budzenie chorego. To urządzenia na miarę XXI wieku – dodaje dr A. Diakite.

Sale w zależności od specyfiki wykonywanych zabiegów wyposażane są dodatkowo w artroskop, laparoskop, mikroskop operacyjny, ultrasonograf lub aparat rentgenowski. Do dyspozycji jest też supernowoczesne oświetlenie z wmontowaną kamerą, która przekazuje obraz operowanego pola na duże monitory. Ogromnym ułatwieniem są także stacje DICO – to komputerowy system, umożliwiający lekarzowi wgląd w historię choroby, która jest błyskawicznie dostępna na specjalnych ekranach. – Wyposażenie nowego bloku kosztowało 9 milionów złotych – dodaje starosta poznański Jan Grabkowski.

Sala wybudzeń
Tu pacjenci trafiają po zakończonym zabiegu i pozostają pod opieką personelu pielęgniarskiego oraz lekarskiego do czasu przekazania ich na oddział. Ta sala imponuje rozmiarami. Dziesięć w pełni monitorowanych stanowisk zapewnia swobodny dostęp do pacjenta i pozwala na kompleksowy nadzór nad wszystkimi jego funkcjami.

– Zakończyliśmy kolejny etap w życiu naszego szpitala. 16 lat temu ratowaliśmy budżet, spłacaliśmy długi, a następnie sukcesywnie finansowaliśmy w infrastrukturę i sprzęt. Dopiero po kilku latach przyszedł czas na duże inwestycje – wspomina Jan Grabkowski, starosta poznański. – Ale to nie koniec myślenia o rozwoju naszej lecznicy. Teraz czas na wspieranie rozwoju kadr. Mamy w powiecie plany na wiele lat i na wiele milionów – podsumowuje starosta Jan Grabkowski.

źródło: powiat.poznan.pl

Drukuj

Urząd Miejski
w Puszczykowie

ul. Podleśna 4, 62-040 Puszczykowo

tel. +48 61 898 37 00

fax. +48 61 898 37 11

um@puszczykowo.pl

Urząd Miejski

NIP: 7771020151 | Regon: P-000526943

Miasto Puszczykowo

NIP: 7773159692 | Regon: 631257874

Godziny urzędowania

poniedziałek: 8:00 - 16:00

wtorek-piątek: 7:30 - 15:30

© 2016 Urząd Miejski w Puszczykowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.

created by Medway