13.03.2018

Kucharze wspierają Drużynę Szpiku

Kucharze to ludzie niezwykle wrażliwi na smak, estetykę, ale także na to wszystko, co ich otacza. Często angażują się w działania, by pomóc tym, którzy szczególnie wsparcia potrzebują. Dają to, co mają najcenniejszego - swoją kreatywność, pracę i zaangażowanie. Szef kuchni Hotelu Wielspin, Marcin Deckert i jego sous chef, Jakub Grajkowski, laureaci m.in. konkursu kulinarnego „Gęsina na imieninach”, pokazali, że nie pozostają obojętni i chcą pomagać. To dzięki ich inspiracji zostanie zorganizowana kolacja charytatywna dla dzieci, którymi opiekuje się słynna, obchodząca w tym roku X-lecie Drużyna Szpiku.

 

Do udziału w tym szlachetnym wydarzeniu zaprosili sześciu kucharzy z całej Polski, bo do Puszczykowa przyjadą nie tylko z pobliskiego Poznania, ale także ze Zbąszynia, Sopotu i Ścinawy Polskiej koło Oławy. Z tego ostatniego miejsca przyjedzie jedyna szefowa kuchni w tym gronie – Anna Strażyńska, która w czasie gęsiego konkursu dostrzegła kunszt kucharzy z Wielspina i zaprosiła ich do siebie na staż.

 

Oto bohaterowie tego wydarzenia:

 

Anna Strażyńska, szefowa kuchni i właścicielka Tawerny Kapitańskiej w Ścinawie Polskiej pod Oławą. Można powiedzieć wprost, to wyjątkowa osoba. Skromna, ambitna, zawsze uśmiechnięta i posiadająca olbrzymią wiedzę kulinarną, od kuchni polskiej po śródziemnomorskie specjały. Sama o sobie pewnie by tak nie powiedziała, ale jest to gwiazda, która narodziła się wśród gwiazd, a nie celebrytów...Wraz ze swoim mężem przygodę kulinarną zaczynała w barobusach, które stawiali na planach filmowych najlepszych polskich produkcji z gwiazdami filmowymi i telewizyjnymi, a także wybitnymi postaciami estrady.

 

Marcin Deckert lat 29 blisko 5 lat szefuje w renomowanych restauracjach takich jak Zielone Słonie, zastępca szefa kuchni Kawa Kamp i Dynx, a obecnie szefa kuchni Hotel Wielspin. Swoje doświadczenie zdobywał u najwybitniejszych młodych szefów kuchni. Uhonorowaniem tego doświadczenia było zajęcie 1 miejsca w konkursie kulinarnym „ Gęsina na imieninach” organizowanego przez Poznański Klub Biesiadników w kategorii danie główne. To początki drogi do jego kariery, ciężką pracą wraz ze swoim zastępcą Jakubem Grajkowskim chcą przekazać wszystkim gościom swoja filozofię gotowania.

 

Jakub Grajkowski, ma 24 lata, swoją przygodę w gastronomii zaczął w Zagrodzie Bamberskiej gdzie czerpał wiedzę od takich szefów jak Marcin Hajnce czy Sergiusz Hieronimczak. Następnie przez 1,5 roku był zastępcą szefa kuchni Mateusza Mikuły. Po przygodzie w Zagrodzie zaczął pracę w restauracji DYNX gdzie szefem kuchni był Mikołaj Walenciak, tam też poznał Marcina Deckerta z którym aktualnie gotuj w Puszczykowie w Hotelu Wielspin nowoczesną kuchnie pokazując naszym gościom nowe smaki jak i spojrzenie z innej perspektywy na dania.

 

Kamil Kuik, milośnik kuchni nordyckiej. Swoje doświadczenie zdobywal w restauracjach poznańskich między innymi w Hugo - gdzie poczuł kulinarnego bakcyla, po drodze były: restauracja Muga, A Nóż Widelec i inne. Doświadczenie poszerzył również o rok pracy w Norwegii. Po powrocie z zagranicy zajął stanowisko szefa kuchni w restauracji Lars,Lars&Lars notabene lokalu skandynawskim, gdzie może rozwijać zdobyte doświadczenia z zagranicy.

 

Adam Lelewer, Szef kuchni w hotelu Navigator w Zbąszyniu: - Jako młody chłopak nigdy nie myślałem że zostanę kucharzem. Jednak gdy w wieku 15 lat musiałem wybrać mój profil zawodowy, przypadek zadecydował, że podjąłem naukę w technikum gastronomicznym. Swoją pierwszą pracę w kuchni zacząłem w małej restauracji w moim mieście. Cały czas czułem, że powinienem się rozwijać i dlatego w wieku 17 lat trafiłem pod skrzydła Krzysztofa Rabka - szefa Hugo Restaurant w Poznaniu. W tym właśnie miejscu zrozumiałem, że tylko ciężka praca, ciągła nauka i rozwój pozwolą mi stać się kucharzem. W przeciągu kilku lat zdobywałem doświadczenie we Francji, Belgii oraz w restauracjach w Polsce. Obecnie jestem szefem kuchni w hotelu Navigator, gdzie dalej realizuje moje cele zawodowe.

 

Maciej Matecki wraz ze swoim zastępcą Karolem Kuńskim, od roku tworzą kuchnię restauracji Avocado Sushi w Sopocie. Na co dzień w duecie przygotowują dania kuchni azjatyckiej oraz fusion. Nieustannie udoskonalają oraz kreują nowe kompozycje smakowe. Dla tej dwójki dzień bez gotowania to dzień stracony. O sosach, zakwasach i konfitowaniu myślą nawet we śnie... Aktualnie tworzą nową kartę pełną inspiracji kuchnią orientalną z wpływami kuchni reszty świata.

 

Paweł Zasławski, mimo młodego wieku ma już na swoim koncie spore doświadczenie gastronomiczne. Pracował w najlepszych poznańskich restauracjach. Przez dwa lata był zastępcą w restauracji Muga. Przez ponad rok, jako szef kuchni, tworzył autorskie menu w restauracji Kuchnia i Strych w Obornikach, które doceniło grono krytyków żółtego przewodnika Gault&Millau. W międzyczasie zdobył tytuł Kucharz Odkrycie Roku 2015 w plebiscycie magazynu Kuchnia, w którym obecnie publikuje autorskie felietony. Aktualnie prowadzi również warsztaty kulinarne w akademii SPOT.

 

kolacja_wielspin_2018.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szefowie kuchni zmierzą się z bardzo ciekawym tematem, który... sami sobie narzucili:

 

- Każdy z nas będzie odpowiedzialny za przygotowanie jednego dania. Solidarnie wspierać ich będzie cały team kuchenny. Autor krecji będązie musiał do głównego składnika, jakim jest m.in. i mięso, i ryby dobrać warzywo, które poda na trzy sposoby. Nie będzie to zatem kolacja wegetariańska, ale pokazanie jak pospolite warzywa mogę pięknie zgrać równorzędne role na talerzu – mówią pomysłodawcy kolacji Marcin Deckert i Jakub Grajkowski.

 

Ta solidarność i wspólnota w kuchni ma przełożyć się na solidarność i otwarte serca gości, którzy będą delektować się daniami w ramach kolacji degustacyjnej z pairingiem win. Całość dochodu z kolacji zostanie przekazana na ręce przedstawiciela Drużyny Szpiku. Bądźmy zatem hojni także w czasie kolacji, przewidujemy bowiem zabawy, które pozwolą zebrać, jak najwięcej pieniędzy.

 

- Liczymy także bardzo na hojność sponsorów oraz gości kolacji. Każdy grosz pozowli nam na powiększenie sumy pieniędzy, któą będziemy mogli przekazać Drużynie Szpiku – mówi prezes Wielspin sp. z. o. o., Beata Dopierała.

 

Kolacja odbędzie się z udziałem mediów, a także władz lokalnych.

 

Nasze spotkanie uświetni koncert Urszuli Lidwin, która wystąpi m.in. z przebojami Ireny Jarockiej.

 

Drukuj

Urząd Miejski
w Puszczykowie

ul. Podleśna 4, 62-040 Puszczykowo

tel. +48 61 898 37 00

fax. +48 61 898 37 11

um@puszczykowo.pl

Urząd Miejski

NIP: 7771020151 | Regon: P-000526943

Miasto Puszczykowo

NIP: 7773159692 | Regon: 631257874

Godziny urzędowania

poniedziałek: 8:00 - 16:00

wtorek-piątek: 7:30 - 15:30

© 2016 Urząd Miejski w Puszczykowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.

created by Medway