Kobiety w Powstaniu Wielkopolskim
Sukces Powstania Wielkopolskiego miał nie tylko ojców, ale miał także matki, o których historia rzadko wspomina, skupiając się na męskich bohaterach walk i czynach bitewnych. Tymczasem niepodległość Wielkopolski była możliwa zarówno dzięki wieloletniemu zaangażowaniu kobiet w pracę u podstaw, jak i udziałowi kobiet w wysiłku zbrojnym. To kobiety organizowały i tworzyły zaplecze sanitarno-medyczne, organizowały i obsługiwały kuchnie polowe, tworzyły pocztę polową, odpowiadały za łączność jako telegrafistki na pocztach i dworcach kolejowych, a gdy zaistniała taka potrzeba, stawały do boju.
„Podczas zorganizowanej w maju w Urzędzie Marszałkowskim konferencji pt. „Nie tylko z bronią w ręku”, która była poświęcona ogromnej roli, jaką kobiety odegrały w Powstaniu Wielkopolskim podkreślałem, że nadszedł czas, aby zacząć wzbogacać oficjalną narrację na temat tego wydarzenia i uwzględniać udział kobiet w jego sukcesie. Dlatego tegoroczna wystawa na wejściu do budynku Urzędu Marszałkowskiego jest poświęcona w całości działalności kobiet – bohaterek Powstania Wielkopolskiego. W ten symboliczny sposób chcemy oddać im hołd”, podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Na zdjęciach znajdą Państwo żeńską drużynę skautową. Przypomnijmy, że to skautki w czasie zajęć polowych były szkolone w zakresie służby wywiadowczej, kurierskiej, łączności i sanitarno-opiekuńczej. Współpracowały z młodymi spiskowcami z organizacji UNIA, m.in. śledząc tajnych policjantów przez cały okres bezpośrednio poprzedzający powstanie. Także Bogusławę Zagórską („siostrę Bogdę”) – pielęgniarkę, która na wieść o wybuchu powstania zdecydowała się poświęcić opiece nad rannymi jako starsza pielęgniarka. Galerię dopełniają Izabela Drwęska – organizatorka kobiecej służby medycznej i sanitarnej w Poznaniu, podczas powstania twórczyni kobiecego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża i jego przewodnicząca oraz fotografia sióstr wraz z podopiecznymi szpitala w Miejskiej Górce.