Dlaczego i po co czyścimy kominy?
Powszechnie się przyjęło, że kominy czyścimy tylko dlatego, że tak stanowią przepisy. Prawda jest jednak taka, że przepisy nakazujące regularne czyszczenie kominów nie wzięły się z niczego, w związku z czym, warto wiedzieć jakie korzyści niesie za sobą czysty i sprawny komin.
Nieczyszczony komin sprawi, że nagromadzona sadza (czysty węgiel) ulegnie samozapłonowi, co w wielu przypadkach doprowadza do pożaru budynku. Paląca się sadza w kominie często osiąga temperaturę 1200 stopni Celsjusza! Komin najczęściej pali się w nocy.
Przez nieczyszczony komin możemy ulec śmiertelnemu zatruciu czadem!
W ubiegłym sezonie grzewczym doszło do ponad 15.000 pożarów kominów, doprowadzając do śmierci wielu osób.
Nieczyszczony komin, a także kocioł sprawia, że znacznie zwiększa się zanieczyszczenie powietrza, gdyż zredukowany od sadzy przekrój kanałów spalinowych urządzenia grzewczego i przekrój komina powoduje, że takie urządzenie grzewcze staje się wytwornicą niezwykle groźnych i toksycznych dla zdrowia produktów niezupełnego spalania (nieutlenione związki węgla i wodoru), które wylatują z komina w postaci czarnego lub siwego śmierdzącego dymu zanieczyszczają okolicę, powodując SMOG!
To właśnie komin jest odpowiedzialny za dostarczenie do komory paleniskowej powietrza, od którego zależy cały proces spalania.
Niezupełne spalanie to nieefektywne spalanie, przy którym wydłuża się cykl uzyskiwania zadanej temperatury, podczas którego trzeba spalić więcej paliwa, aby ogrzać dom. Jeżeli komin nie będzie czyszczony regularnie, spalimy o wiele więcej paliwa niż powinniśmy.
Czyszcząc regularnie komin, spalimy o wiele mniej paliwa, a co za tym idzie wydamy mniej pieniędzy na ogrzewanie.
Nie warto oszczędzać na regularnym czyszczeniu komina (komin dymowy należy czyścić co trzy miesiące).
PAMIĘTAJ, CZYSTY KOMIN TO BEZPIECZNY KOMIN!