01.03.2023
Budownictwo drewniane
Budownictwo drewniane, czyli zbiór dobrych praktyk z zakresu budownictwa drewnianego ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji.
Współczesne wyzwania związane z koniecznością ochrony środowiska oraz klimatu sprzyjają poszukiwaniu nowych, proekologicznych rozwiązań. Szereg tego typu działań jest podejmowanych w branży budownictwa. Prowadzone w Europie i na świecie prace badawcze jednoznacznie wskazują, że budownictwo drewniane spełnia wszystkie wymagania stawiane procesom przyjaznym dla środowiska. Drewno to naturalny i odnawialny surowiec, a budynki wykonane z jego użyciem charakteryzują się znacznie niższym śladem węglowym niż te, powstałe ze stali i betonu.
Popularność technologii opartych na wykorzystaniu drewna w Polsce jest jednak o wiele mniejsza niż w Europie. Brakuje powszechnej wiedzy w tym zakresie, ograniczony jest również dostęp do najnowszych publikacji. Powoduje to często trudności z projektowaniem i wznoszeniem obiektów o skomplikowanej konstrukcji drewnianej i budzi nieufność inwestorów wobec wyboru takich rozwiązań.
Ministerstwo Środowiska i Klimatu, dostrzegając wszystkie te problemy, zorganizowało w latach 2019-2020 cykl szkoleń dla pracowników nadzoru budowlanego oraz Państwowej Straży Pożarnej pn. „Budownictwo drewniane w Polsce w świetle przepisów projektowo-wykonawczych i przeciwpożarowych”. Kontynuując proces podnoszenia poziomu wiedzy wśród uczestników procesu budowlanego, w 2022 roku zrealizowany został także kolejny projekt, w wyniku którego powstały poradniki zatytułowane „Budownictwo drewniane, czyli zbiór dobrych praktyk z zakresu budownictwa drewnianego ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji”, przeznaczone odpowiednio dla: inwestora, wykonawcy oraz projektanta.
Dla projektanta
Dla Inwestora