17.03.2023

Apel do mieszkańców - oszustwa na policjanta

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Puszczykowie wykorzystując możliwości jakie obecnie dają media lokalne oraz portale społecznościowe zwracają się do mieszkańców z prośbą o zachowanie ostrożności i rozwagi pod kątem przeprowadzanych rozmów telefonicznych z nieznajomymi osobami.

W związku z informacjami uzyskanymi od mieszkańców ponownie przypominamy:  POLICJA W RAMACH PROWADZONYCH DZIAŁAŃ NIE ŻĄDA PIENIĘDZY OD MIESZKAŃCÓW.

Jest to jedna z wielu metod oszustw, których ofiarą najczęściej padają osoby starsze. Polega ona na przekazaniu pieniędzy po odebraniu połączenia telefonicznego od osoby podającej się za funkcjonariusza Policji, która informuje rozmówcę o tym, że ich pieniądze są zagrożone. Jedynym sposobem na uchronienie oszczędności ma być przekazanie pieniędzy „policjantowi” lub ich przelanie na wskazane przez niego konto oraz konieczności zachowania tajemnicy.

Udając się do banku i wykonując nietypowe transakcje pracownicy tych placówek mogą zwrócić się do swoich klientów o powód ich wykonywania. Nie wynika to z ich nadmiernej ciekawości, a troski o którą zwracaliśmy się zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze.

PAMIĘTAJ!
OSOBA, KTÓRA Z TOBĄ ROZMAWIA NIE ZAWSZE MOŻE BYĆ TĄ, 
ZA KTÓRĄ SIĘ PODAJE

Podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami z rozwagą przekazuj informacje na swój temat np. adres zamieszkania, numer PESEL czy dowodu osobistego. Jeśli masz wątpliwości porozmawiaj z bliskimi (nie ulegaj presji osoby, która do ciebie dzwoni) lub skontaktuj się z Policją. Aktualne numery telefonów do kontaktu z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji w Puszczykowie umieszczone są przy wejściu do budynku oraz można je znaleźć na stronie Urzędu Miasta w Puszczykowie lub Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Jeśli w swojej najbliższej rodzinie posiadasz osoby starsze poświęć kilka minut i zapoznaj się z aktualnymi metodami oszustw. Pomóż im ochronić oszczędności swojego życia, które niejednokrotnie zbierali przez całe życie z wielkim trudem. Sami w ten sposób również możemy się czegoś dowiedzieć, ponieważ metod i sposobów na oszustwo jest wiele i ciągle pojawiają się nowe.

Drukuj

Urząd Miejski
w Puszczykowie

ul. Podleśna 4, 62-040 Puszczykowo

tel. +48 61 898 37 00

fax. +48 61 898 37 11

um@puszczykowo.pl

Urząd Miejski

NIP: 7771020151 | Regon: P-000526943

Miasto Puszczykowo

NIP: 7773159692 | Regon: 631257874

Godziny urzędowania

poniedziałek: 8:00 - 16:00

wtorek-piątek: 7:30 - 15:30

© 2016 Urząd Miejski w Puszczykowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.

created by Medway