21 Czerwca 2024, PiątekImieniny obchodzą: Alicja, Rudolf
photo12.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwumPolska Pomoc PDF Drukuj Email
wtorek, 04 maja 2010 14:35

Głównym założeniem projektu „Twinning Gruzja” było działanie na rzecz rozwoju samorządności lokalnej w Gruzji poprzez dzielenie się doświadczeniami w tej dziedzinie i przekazywanie dobrych praktyk przez polskie samorządy lokalne z Wielkopolski.

Projekt „Twinning Gruzja” został zrealizowany w roku 2007 w ramach działania Ministerstwa Spraw Zagracznicznych RP „Pomoc Polska 2007”. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 212 174 zł, przy wkładzie miasta wynoszącym 5245 zł. Liderem projektu było Stowarzyszenie Partnerzy dla Samorządu.

Z Gruzji uczestniczyły w projekcie samorządy z regionu Samtskhe-Javakheti (miasta Borjomi, Aspindza, Akhaltsikhe, Ninotsminda, Adigeni), natomiast po stronie polskiej przedstawiciele samorządów wielkopolskich: Gostyń, Grodzisk Wielkopolski, Murowana Goślina, Puszczykowo i Sieraków. Istotnym rezultatem projektu była nauka wyniesiona z kontaktów z polskimi samorządami. W wyniku uczestnictwa Puszczykowa w projekcie, realizowanym w ramach programu MSZ „Pomoc zagraniczna 2007”, nasze miasto nawiązało oficjalne kontakty z partnerami gruzińskimi. Możliwość korzystania z wiedzy i doświadczeń przekazywanych przez polskie samorządy to dla gruzińskiej samorządności, dopiero budowanej od około 2005 roku, duże wsparcie na drodze do jej rozwoju. Mieszkańcy Puszczykowa mieli możliwość zapoznania się z kulturą Gruzji w czasie prezentowanej w Puszczykowie wystawy „ Twarze Gruzji”, prezentującej wybór fotogramów autorstwa
Macieja  Kretkowskiego uczestnika programu „Twinning Gruzja”.

Projekt „Praktyki dla pracowników gruzińskiej administracji samorządowej cz.1”. Głównym założeniem projektu było działanie działanie na rzecz poprawy jakości zarządzania w wybranych obszarach działań jednostek administracji samorządowej w Gruzji.

 

Został zrealizowany w roku 2008 dzięki uzyskanej dotacji w wysokości 133 530,31 zł, udział miasta w projekcie wynosił zaledwie 920 zł.Organizatorem konkursu było Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP realizujące projekt „Polska pomoc 2008”.

Projekt miał przyczynić się do stworzenia profesjonalnych kadr, zdolnych do wprowadzania zmian w zakresie jakości pracy administracji lokalnej oraz kadr zdolnych do przygotowania projektów nowoczesnych rozwiązań w urzędach biorących udział w projekcie. W naszym mieście praktyki odbywali: p. Ioseba Tabatadze z Departamentu Rozwoju i Infrastruktury Urzędu Miasta Borjomi oraz p. Henry Dolidze z Departamentu Infrastruktury Urzędu Miasta Tbilisi. Działaniami towarzyszącymi projektu były: wspólne spotkania uczestników praktyk w celu podzielenia się doświadczeniami zdobywanymi w trakcie staży oraz dyskusje nad wybranymi problemami, a także konsultacje na odległość (przy użyciu Internetu), wspierające stażystów w przygotowaniu własnych projektów.

W ramach projektu dla gruzińskich przedstawicieli samorządu oraz organizacji pozarządowych zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których zapoznali się z zasadami współpracy urzędu z organizacjami pozarządowymi.

Projekt „Stawiamy na jakość - Wypracowanie modelu profesjonalnego wsparcia dla samorządów lokalnych i III Sektora w wybranych regionach Gruzji w kontekście decentralizacji. Projekt pilotażowy- Samcche-Javakheti i Imeretia”uzyskał dofinansowanie w wysokości 455 770 zł, przy wkładzie Puszczykowa wynoszącym 2 142,00 zł. Liderem projektu było Stowarzyszenie Partnerzy dla samorządu, a partnerami projektu gminy Puszczykowo, Grodzisk Wielkopolski, Czarnków, Gostyń. Zrealizowany został w ramach programu „Polska pomoc 2009” prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

W ramach projektu dla gruzińskich przedstawicieli samorządu oraz organizacji pozarządowych zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których zapoznali się z zasadami współpracy urzędu z organizacjami pozarządowymi. Pani Gabriela Ozorowska Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Puszczykowa oraz Dorota Muth, Prezes Stowarzyszenia Puszczykowo – Chateaugiron przedstawiły zasady pracy oraz osiągnięcia puszczykowskich organizacji. Nasi goście odwiedzili Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej gdzie kierownik Karol Majewski odpowiadał na pytania dotyczące zasad realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej. Dzięki uprzejmości kierownika Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie Jerzego Pelowskiego, mogli również zobaczyć jak w praktyce wygląda praca środowiskowego domu samopomocy. Napięty program dnia kończyła konferencja podsumowująca efekty wizyty Gruzinów w Puszczykowie.

 
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie