10 Sierpnia 2022, ŚrodaImieniny obchodzą: Bernard, Borys
photo8.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwumTeatr Muzyczny PDF Drukuj Email
sobota, 15 października 2016 13:10

24 maja i 4 czerwca 2016 r. ogółem 75 seniorów obejrzało w Teatrze Muzycznym w Poznaniu "Księżniczkę czardasza" Imre Kálmána w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Jest to najnowsza, jubileuszowa produkcja "Księżniczki czardasza" tego reżysera. Pierwsza miała swoją premierę 21 maja 1956 r. Wśród gości na widowni obecna była śpiewaczka operetkowa, Irena Szulc-Kruk, która rozpoczęła swoją pracę artystyczną w Operetce poznańskiej dokładnie 60 lat temu. Widzowie powitali ją gromkimi brawami.

 

 

 

Jubileuszowy spektakl "Księżniczki czardasza" nieco odbiega od klasycznej koncepcji muzycznej dzieła Kálmána, od lekkiej muzyki, łatwej historii, bogatej scenografii i barwnych, pełnych piór oraz tiuli kostiumów. Powstał spektakl niezwykle współczesny, tak pod względem scenograficznym, muzycznym jak i kostiumowym. Bogatą i zazwyczaj pełną koloru scenografię zastąpiono bezbarwnym szkłem, białymi klockami służącymi do siedzenia i czarnymi schodami. Jedynie wizualne efekty świetlne wnosiły na scenę odrobinę koloru.

 

Nieco szokowały starszą część widowni, przyzwyczajoną do łatwo wpadających w ucho melodii, zagrane i zaśpiewane w drugim akcie znane arie: "W rytm walczyka" i "Bo to jest miłość, ta głupia miłość", w wersji swingowej. Opinie naszych seniorów na przerwach i po spektaklu były podzielone. jednym nowa wersja przypadła do gustu, a sympatykom klasycznego repertuaru bardziej odpowiadałaby oryginalna wersja dobrze znanej operetki Kálmána. Obie te grupy połączył w swoich opiniach zespół tancerzy wykonujących dynamiczne układy taneczne, ognisty czardasz w ostatnim akcie spektaklu oraz niezwykle melodyjna muzyka do operetki Kálmána, w której przebój goni przebój. Każdy znalazł w tym spektaklu coś dla siebie.

 

Owacjami na stojąco podziękowano wykonawcom i reżyserowi za niezwykłe widowisko.

 

Wyjazd był możliwy dzięki dotacjom Urzędu Miejskiego Miasta Puszczykowa i Oddziału Rejonowego PZERiI w Puszczykowie. W imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziękujemy.

 

Nina Kubzdela

Sekretarz Zarządu Oddziału Rejonowego

PZERiI w Puszczykowie

 
sierpień 2022
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie