21 Czerwca 2024, PiątekImieniny obchodzą: Alicja, Rudolf
photo10.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwumSeniorzy w Warszawie i co jeszcze... PDF Drukuj Email
wtorek, 11 sierpnia 2015 13:32

Żeby opisać relacje uczestników trzydniowej wycieczki puszczykowskich Seniorów z Oddz. Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów do Warszawy, nie mogę ominąć terminarza wydarzeń , który wyprzedził ten wyjazd. Wydarzeń, w które bezpośrednio zaangażowany był nasz Związek i brał w nich czynny udział.

 


 

 

W dniach od 22 do 29 maja, br. 75-cio osobowa grupa członków Związku, wyjechała na odpoczynek rehabilitacyjny nad polskie morze, do Sarbinowa. Szczegółowe relacje z tego wyjazdu znajdziecie Państwo w 150-tym numerze Kuriera Puszczykowskiego.

12 czerwca br., w 25-tą Rocznicę Samorządności, uczestniczyliśmy w uroczystości na puszczykowskim Ryneczku z pocztem sztandarowym. Obchody organizowane były przez Urząd Miejski w Puszczykowie.

13 czerwca br. Oddział Rejonowy PZERiI uroczyście obchodził 65-lecia istnienia Związku, na terenie Leśnego Ośrodka Szkoleniowego.

20 czerwca br. czynnie uczestniczyliśmy w Dniach Święta Miasta Puszczykowa.

22 czerwca br. 49-cio osobowa grupa seniorów, wyjechała autokarem na trzydniową wycieczkę krajoznawczą do Warszawy. Ze względu na ilość obiektów i zwiedzanych miejsc, reportaż z wyjazdu przedstawiony zostanie skrótowo i ograniczony do i najważniejszych miejsc zwiedzania.

 

Z relacji uczestników wynika, że przez cały pobyt, seniorom towarzyszyli profesjonalni przewodnicy. Wycieczka została organizacyjnie bardzo dobrze przygotowana, tak w rozplanowaniu trasy, wyboru obiektów, jak i ich atrakcyjności.

 

Znając z mediów realia komunikacyjne naszej Stolicy, kierowca autokaru p. Jacek Jóźwiak (firma Bobrowski-Trans z Puszczykowa) wykazał się niezwykłą zręcznością i znajomością Warszawy, pokonując wszelkie przeszkody, dowożąc na czas swoich pasażerów do określonych miejsc i zabierając ich do kolejnych. We współdziałaniu z organizatorką wycieczki - p.Ewą Palm-Drobnik - wszystko „grało” jak w zegarku.

 

W planie 1-go dnia było przejście Traktem Królewskim, najbardziej reprezentacyjną arterią miasta, której trasa łączy dawne rezydencje królewskie. Rozpoczyna się przy Placu Zamkowym z Kolumną Zygmunta III Wazy i biegnie przez Łazienki Królewskie, aż do Wilanowa. Trasa urzeka klimatem kościołów, parków i rezydencji.

 

Poznanie Warszawy rozpoczęto spacerem Krakowskim Przedmieściem, jedną z najpiękniejszych ulic Warszawy. Po gruntownym remoncie ulica zmieniła się w szeroki deptak z wąską jezdnią pośrodku. Wzdłuż chodników umieszczono m.in. szklane kubiki z reprodukcjami obrazów XVIII-wiecznej Warszawy pędzla Canaletta.

 

Przystąpiono do zwiedzania Zamku Królewskiego, który jest na szczycie listy obiektów i atrakcji stolicy, których nie można pominąć. Poznano jego długą, sięgającą XV-to w. historię, cenne dzieła sztuki, oraz bogate wyposażenee wnętrz zamkowych.

 

Kolejnym mijanym obiektem na tym szlaku, był pobernardyński - XV-to wieczny Akademicki Kościół św. Anny. Ze względu na swoje położenie w bliskim sąsiedztwie czterech spośród głównych uczelni Warszawy, nazywany jest obecnie Centralnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Akademickiego. Kościół o niezwykle bogatej historii, wielokrotnie przebudowywany, jest mieszanką różnych stylów architektonicznych.

 

Dalej, pomnik Adama Mickiewicza. Pokarmelicki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy, zbudowany w XVII wieku w stylu barokowym dla Karmelitów Bosych. Jego budowa trwała przez 74 lat. Kościół Wizytek i kościół św. Krzyża - górujący dwiema wysokimi wieżami nad Krakowskim Przedmieściem.

 

Pałac Prezydencki (Namiestnikowski), największy pałac w Warszawie, zbudowany w XVII w. Pełniący wiele funkcji publicznych. Na dziedzincu zamkowym stoi pomnik wielkiego patrioty, księcia-generała Józefa Poniatowskiego. Pomnik powstał w XIX wieku, długo jednak trwało, zanim został odsłonięty.

 

Hotel Bristol, jeden z najstarszych i najbardziej luksusowych hoteli Warszawy, którego początki sięgają przełomu wieków XIX i XX, Pałac Potockich, i wiele jeszcze innych ciekawych obiektów.

 

Po przerwie, autokar zabrał uczestników do Muzeum Historii Żydów Polskich, znajdujące się w Śródmieściu Warszawy, w centrum dawnej żydowskiej dzielnicy Warszawy. Pełni nie tylko funkcję placówki muzealnej, ale jest także pomnikiem i symbolem, dokumentującym wielowiekową historię Żydów w Polsce. Jest miejscem spotkań ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską.

 

W następnym dniu zwiedzano Wilanów, letnią rezydencję królewską Jana III Sobieskiego, a następnie Augusta II, oraz najznakomitszych rodów magnackich. Pałac w Wilanowie to przede wszystkim atrakcyjne muzeum wnętrz z XVII, XVIII i XIX w., z Galerią Portretu Polskiego. Oprócz wielu płócien przedstawiających Jana III Sobieskiego i jego rodzinę, wisi tu także portret konny uczonego i polityka Stanisława Kostki Potockiego. To właśnie dzięki staraniom Potockiego ponad 200 lat temu, w 1805 r. otwarto Muzeum Wilanowskie - jedno z pierwszych w Polsce.

 

Następny Pałac Belwederski, siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polski w Śródmieściu Warszawy. Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII w. przez Augusta Poniatowskiego. Pomnik Józefa Piłsudskiego, Fryderyka Chopina, Jana III Sobieskiego i wiele innych.

 

Zasłużony już drugi nocleg w Konstancinie Jeziorna, położonym ok. 20 km na południe od centrum Warszawy. Na wieczornym wspólnym spotkaniu, jeden z seniorów wycieczki p. Janusz Wesołowski , bardzo interesująco mówił, wzbogacając wiedzę uczestników o Warszawie, o przebytej trasie, o zwiedzonych miejscach i nie tylko...

 

W ostatnim dniu pobytu w Warszawie, autokar podwiózł grupę seniorów do Muzeum Powstania Warszawskiego, ulokowane w dawnej zajezdni tramwajowej, jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL.

 

Ostatnim miejscem zwiedzających Warszawę była zabytkowa nekropolia Warszawy - Cmentarz Powązkowski. Teren cmentarza, uznany za skarbnicę rzeźby i małej architektury objęto ścisłą ochroną konserwatorską. Jest miejscem refleksji i zadumy.

 

Po przerwie na obiad, spacer Parkiem Saskim do Grobu Nieznanego Żołnierza. Zwiedzanie Starówki i o godzinie 16:00, powrót do Puszczykowa.

 

 

Relacje uczestników i ich wrażenia spisała

Nina Kubzdela

 
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie