12 Lipca 2020, NiedzielaImieniny obchodzą: Henryk, Piotr
photo4.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwumPuszczykowo jako letnisko 1897-1939 - wycieczki z historią PDF Drukuj Email
środa, 24 lipca 2013 08:31

26 maja odbyła się pierwsza wycieczka w ramach cyklu "Spotkania z historią miasta". O godz. 11,30 spotkaliśmy się przy Centrum Ekoinfo, skąd wyruszyliśmy w kierunku zabytkowego dworca Puszczykowo. Kolejno przeszliśmy do budynku „Leśna” , terenów nadwarciańskich, budynku „Rusałka”, willi „Herta”i „Silva”, podziwialiśmy widok na rezerwat „puszczykowskie góry”.

 

Nasz prelegent p. Maciej Krzyżański w sposób zajmujący i ciekawy przedstawił historię poszczególnych obiektów oraz wyjaśnił dlaczego powstał dworzec, dlaczego mówi się o Puszczykowie jako letnisku, kto i dlaczego tu przyjeżdżał. Przy każdym obiekcie pokazywał również archiwalne pocztówki i zdjęcia, które dały nam możliwość porównania obiektów i terenów „wczoraj” a „dziś”.

Gdy byliśmy nad Wartą i słuchaliśmy o zawodach jakie się tam odbywały, między innymi na łódkach i kajakach, jak na zawołanie pojawiła się na Warcie duża ilość kajaków. Okazało się, że w tym dniu odbywał się spływ kajakowy. Wprawiło to uczestników wycieczki w doskonały humor.

 

 

9 czerwca o godz. 13,00 spotkaliśmy się przy kolejnym zabytkowym dworcu Puszczykówko. I tu dowiedzieliśmy się z czyjej inicjatywy powstał dworzec. Poznaliśmy również historię budowy Kościoła Parafialnego, budynku Zakonu Misjonarzy Ducha Św., restauracji Turystycznej oraz

najstarszych willi na ul. Cyryla Ratajskiego. Zaznajomiliśmy się również z historią rodziny Anieli i Władysława Tomaszewskich. Wycieczkę zakończyliśmy w Muzeum A. Fiedlera gdzie trwała impreza pt. „Orinoko nad Wartą”. W wycieczce uczestniczył również Burmistrz Miasta Andrzej Balcerek.

 

 

16 czerwca spotkaliśmy się przy Kościele Parafialnym pw. MBW, gdzie wysłuchaliśmy nie tylko historię powstania kościoła ale również legendę o stoczonych bojach przez Mieszka I i woja Lubonia na terenach za obecnym kościołem. Przeszliśmy na ul.Cienistą na której była siedziba Letniska Młodzieży Kupieckiej oraz poznaliśmy najstarsze domy budowane przez rodzinę Adamskich i Szulców. Poprzez willę „Mimozę” dotarliśmy do Klasztoru Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. Po prelekcji i pokazie historycznych fotografii przez p. Macieja, brat Sebastian przedstawił nam historię Zgromadzenia i oprowadził po Klasztorze i terenach przyklasztornych.

 

Zakończeniem pierwszego cyklu wycieczek był konkurs wiedzy o historii Puszczykowa , przeprowadzony 22 czerwca z okazji Święta Miasta. Na piętnaście pytań bezbłędnie odpowiedziało 7 osób. Wylosowane zostały 3 osoby , które otrzymały upominki . Pan Piotr Powąski, pani Katarzyna Trybuś i pani Elżbieta Kornobis. Gratulujemy. Miłym akcentem było również to ,że swoją wiedzę sprawdził Burmistrz pan Andrzej Balcerek. Dziękuję .

 

Bardzo serdecznie chciałabym podziękować naszemu prelegentowi panu Maciejowi Krzyżańskiemu , który dzieli się z nami swoją ogromną wiedzą historyczną o Puszczykowie oraz archiwalnymi materiałami , które zgromadził i gromadzi nadal . Sądzę , że mając ciekawe materiały o Puszczykowie warto udostępnić czy pokazać je panu Maciejowi. Mam nadzieję , że poświęci nam swój czas i podzieli się swoją wiedzą na kolejnych spacerach, na które zapraszam.

Dziękuję również pani Joannie Krzyżańskiej i panu Tomaszowi Brodziakowi za liczne zdjęcia zrobione podczas naszych wycieczek.

 

Maria Michałowska

 
lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie