15 Maja 2024, ŚrodaImieniny obchodzą: Nadzieja, Zofia
photo3.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwum



Wspólna komisja
czwartek, 20 marca 2008 14:07

i_zastpca_burmistrza_puszczykowa_iwona_janicka_i_przewodniczcy_rady_miasta_puszczykowa_marek_bajecki.jpgW środę 12 marca miało miejsce nietypowe, gdyż wspólne posiedzenie radnych komisji ds. spraw społecznych sąsiadujących ze sobą gmin. Na spotkanie organizowane z inicjatywy puszczykowskich radnych zostali zaproszeni przedstawiciele samorządów z Mosiny, Lubonia, Komornik. Gości powitała Iwona Janicka - Wiceburmistrz Miasta Puszczykowa. Obrady prowadziła przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Rady Miasta Puszczykowa – Urszula Rudzińska.

Zadaniem radnych było opracowanie wspólnych postulatów – problemów, z którymi borykają się nasze (i nie tylko) samorządy, aby dalej przedstawić je posłom i senatorom RP, którzy mogliby zaproponować Wysokiej Izbie zmiany uregulowań ustawodawczych. Wśród wielu zagadnień poruszono m.in. następujące sprawy:

  • uciążliwość funkcjonowania lotniska Poznań–Krzesiny, a konkretnie lotów F-16

  • problemy z transportem międzygminnym

  • gospodarki odpadami oraz uciążliwości hałasu i odorów

  • zasad finansowania oświaty (szkół i przedszkoli) oraz żłobków

  • konieczność wykupu dróg i realizacji pełnej infrastruktury na terenach objętych nowym planem zagospodarowania przestrzennego, co paraliżuje finansowo samorząd

  • ostatecznego uregulowania prawnego obowiązku właścicieli nieruchomości utrzymania czystości i porządku na posesjach i chodnikach przyległych do tych posesji oraz możliwościach egzekwowania tego prawa przez gminy

  • regulacji prawnych działania straży miejskiej – porównanie z takimi w państwach w UE

Pierwszym wspólnym problemem, który omawiano była kwestia niedawno podpisanego przez Wojewodę Wielkopolskiego rozporządzenia w sprawie rozszerzenia obszaru ograniczonego użytkowania lotniska wojskowego w Krzesinach. Szczegółowe stanowisko Rady Miejskiej w Puszczykowie przedstawiła zastępca Burmistrza Iwona Janicka. Stanowisko Rady zostało rozesłane m.in. do Wojewody Wlkp., sąsiednich gmin, posłów i mediów. Do tej pory odpowiedział Wojewoda Piotr Florek i posłanka Krystyna Łybacka. Wiceburmistrz Mosiny Sławomir Ratajczak - uznał, że sama strefa jest dla nas dobrym rozwiązaniem, bo pozwala na ubieganie się odszkodowanie, a istotą rzeczy jest zmiana lokalizacji lotniska wojskowego - wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Wiceburmistrz Puszczykowa podkreślała, że szansą zmiany kierunków lotów są wytyczne Ministra Środowiska w sprawie hałasu, które należałoby zmienić w przypadku obszarów Natura 2000. Oczywiste jest także egzekwowanie zakazu lotów nad Wielkopolskim Parkiem Narodowym i siedliskami ptaków, czyli na terenach Puszczykowa i Mosiny. Wszyscy obecni na spotkaniu uznali, że dalsze działania muszą zostać podjęte w grupie roboczej składającej się z prawników i samorządowców, aby sformułować wspólne stanowisko i jeśli to możliwe odwoływać się do wyższych instancji, łącznie z europejskimi.

Jedną z istotniejszych spraw jest kwestia gospodarki odpadami oraz wspólnego rozwiązania problemu ich składowania. W świetle drastycznego zwiększenia opłat za składowanie śmieci istotne byłoby wprowadzenie zryczałtowanej opłaty za wywóz odpadów, a w przypadku dobrego segregowania stosować odpowiednie ulgi dla mieszkańców. Wszyscy byli zgodni ze zdaniem Przewodniczącego Rady Miasta Puszczykowa Marka Błajeckiego, że najważniejsza jest w tej kwestii edukacja obywatelska. Karaniem nic nie zrobimy, jeśli ludzie nie będą mieli świadomości i potrzeby zmiany – przykładem może tu być akcja „Czyste Puszczykowo”. Przedstawiciel Mosiny Jerzy Sławomir Falbierski zauważył, że edukacja obywatelska wśród dzieci i młodzieży jest prowadzona na wysokim poziomie, ale co z tego, gdy później w dorosłości nie ma po niej ani śladu. Wynikać to może z naszego obciążenia po minionych czasach i ówczesnego podejścia do prawa, które z założenia „trzeba było omijać”. Przy tej okazji zwrócono uwagę, że w Puszczykowie można zaobserwować zmiany – mieszkańcy w piekarni częściej proszą o papierowe torby do pieczywa, podobnie jest w sklepach ogólnospożywczych. Poruszono przy tej okazji problemy związane z psami i ich „odpadami”. Rozważano wspólnie możliwości prawne zwiększenia skuteczności egzekwowania przepisów gminnych regulaminów utrzymania porządku i czystości. Uczestnicy spotkania zastanawiali się także nad prawnymi aspektami wydawania zezwoleń na działalność gospodarczą w sytuacjach, kiedy to przedsiębiorcy zamierzają wykonywać działalność uciążliwą dla sąsiadów (np. spalarnia, lakiernia). Firma teoretycznie powinna „zmieścić się” na swoim terenie z działalnością, ale w przypadku zapachów, hałasu, dymu i pyłu jest to trudne do wyegzekwowania i sprawdzenia, gdyż na ogół kontrola musi być zapowiedziana. Na zakończenie zgodnie stwierdzono, że jest potrzeba zwiększenia kompetencji straży miejskiej. Należy w tym celu zapoznać się przepisami w innych krajach Unii Europejskiej i jeśli to możliwe, podjąć próbę zmian odpowiedniej ustawy.

Wszyscy obecni radni wyrazili zadowolenie ze spotkania i wyrazili gotowość kontynuacji wymiany doświadczeń w przyszłości. Kolejnym krokiem w podobnej dyskusji będzie planowane na około połowy kwietnia spotkanie z posłami i senatorami. Warto dodać, że wspólne posiedzenie komisji sąsiadujących gmin było pierwszym tego typu spotkaniem, a tą nową formą współpracy zainteresowały się również regionalne media z „Teleskopem” na czele.



 
maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie