21 Czerwca 2024, PiątekImieniny obchodzą: Alicja, Rudolf
photo11.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwumCzyste Puszczykowo - 2007r. PDF Drukuj Email
czwartek, 20 grudnia 2007 20:48

logo.jpg

 

Czyste Puszczykowo Kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców Puszczykowa

 

Projekt „Czyste Puszczykowo. Kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców” zrealizowany w III kwartale 2007 roku ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Projekt był prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa, jako liderzy w projekcie występowali Urząd Miasta Puszczykowa, firmy Eko-Rondo, Rokpol i Remondis. Uzyskane dofinansowanie wynosiło 6000 zł przy wkładzie własnym partnerów w wysokości 22 575 zł. W ramach projektu prowadzono na terenie miasta selektywną zbiórkę odpadów w oparciu o kalendarz selekcjonera, kontenery na odpady oraz dystrybucje worków do segregacji. Jednocześnie zlikwidowano pojemniki do zbiorowej zbiórki nieczystości oraz rozwiązano problem tzw. dzikich wysypisk  zlokalizowane na terenie miasta.

Od 1 stycznia 2008 roku segregujemy śmieci w naszym mieście według nowego systemu tzw. segregacji „workowej”. Każdy mieszkaniec pod koniec grudnia 2007 roku otrzymał pakiet „Selekcjonera”, składający się z materiałów informacyjnych oraz kalendarza „Selekcjonera”. Kalendarz oprócz terminów nieodpłatnego odbioru wyselekcjonowanych odpadów  zawiera także treści edukacyjne. Do zestawu zostały dołączone kolorowe worki przeznaczone na wysegregowane śmieci. Wszystkie te działania zostały zrealizowane w ramach wspólnego projektu Urzędu miasta i Stowarzyszenia Przyjaciół Puszczykowa "Czyste Puszczykowo - Kształtowanie postaw proekologicznych..."

 

Szczegóły dotyczące zbiórki odpadów selekcjonowanych w 2010 roku

Nieodpłatna zbiórka odpadów selekcjonowanych - podział miasta na strefy

 

Harmonogram nieodpłatnej zbiórki odpadów selekcjonowanych w 2010 roku

 

Harmonogram odpłatnego wywozu odpadów komunalnych dla osób. które mają podpisane umowy z firmą Eko-Rondo

Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące właściwej segregacji odpadów:

 

WORKI LUBIĄ :

niebieski_worek.jpg


 • gazety i kolorowe czasopisma

 • książki i zeszyty w kolorowych okładkach

 • tektura lita i falista, papier pakowy

 • papierowe torby i pudła

 • kartony

Prosimy nie wrzucać: ręczników i chusteczek jednorazowych; papieru zatłuszczonego, woskowanego, łączonego z folią, tapety, opakowań wielowarstwowych np. po mleku, śmietanie, sokach

 

UWAGA! Wrzucając makulaturę do worków zwróćmy uwagę na to czy jest sucha oraz czy razem z nią do worka nie trafiają inne zanieczyszczenia (mechaniczne, chemiczne oraz mikrobiologiczne).

 

ty_worek.jpg


 • woreczki i reklamówki sklepowe z folii

 • opakowania plastikowe po margarynach, jogurtach, serkach itp.

 • butelki PET (zgniecione i nie zakręcone)

 • opakowania po szamponach, płynach oraz środkach czystości

 • puszki aluminiowe, stalowe i nakrętki

 

Prosimy nie wrzucać: tworzywa sztucznego pochodzenia medycznego,opakowań po smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach, opakowań po środkach chwasto i owadobójczych, mokrych folii, styropianu i naczyń jednorazowych styropianowych, baterii i akumulatorów, elementów sprzętów gospodarstwa domowego (klosze, obudowy itp)

 

zielony_worek.jpg

 


 • słoiki
 • szklane pojemniki

 • butelki bezbarwne i kolorowe

 

 

Prosimy nie wrzucać: szkła okiennego, lustra, porcelany, fajansu, ceramiki, szkła żaroodpornego i zbrojonego, szyb samochodowych, żarówek

 

 

Urząd Miejski dofinansował oraz wspólrealizował projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Puszczykowa pt. "Czyste Puszczykowo. Kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców Puszczykowa".

KILKA INFORMACJI O PROJEKCIE:

Główną ideą projektu „Czyste Puszczykowo” była pomoc w rozwiązaniu palącego problemu utrzymania porządku i czystości w mieście. Realizowany projekt jest rozszerzeniem podjętych już działań edukacyjnych, które prowadzone były we wszystkich puszczykowskich szkołach, na łamach lokalnej prasy: „Echo Puszczykowa” i „Kurier Puszczykowski” oraz przez firmy zajmujące się wywozem odpadów. Prowadzony przez wiele lat system segregacji odpadów w pojemnikach – potocznie nazywanych „gniazdami” z powodu braku kultury ekologicznej niektórych mieszkańców nie zdał egzaminu.

pojemniki_1.jpg

Początkowo w najbardziej centralnych częściach na terenie miasta rozstawionych było 55 pojemników w 22 gniazdach. Mimo stałej edukacji nie wszyscy mieszkańcy segregowali odpady zgodnie z instrukcją. Zaobserwowano, że miejsca te zamiast roli centrów recyklingu przejęły funkcję lokalnych wysypisk śmieci, dając przyzwolenie nie tylko na pozostawianie śmieci bytowych, ale także wszelkich innych odpadów budowlanych a nawet wielkogabarytowych (mimo nieodpłatnie udostępnionych pojemników).  Miasto było zmuszone ponosić dodatkowe koszty na sprzątanie wokół „gniazd.”


pojemniki_2.jpg

Narastający problem z utrzymaniem porządku, odór z zalegających w gniazdach śmieci bytowych, pojawiające się tam gryzonie oraz coraz gorszy wizerunek miasta w oczach mieszkańców i przyjezdnych spowodowały konieczność podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do rozwiązania problemu.

Zintensyfikowano edukację ekologiczną w szkołach i w prasie lokalnej, straż miejska wzmocniła monitoring miejsc recyklingu odpadów, a Urząd zorganizował na koszt miasta wywóz odpadów wielkogabarytowych i sprzętu elektronicznego (maj 2007). W czerwcu 2007 ograniczono liczbę gniazd z 22 do 8 i tę samą liczbę pojemników zlokalizowano w mniej reprezentacyjnych miejscach. Ten zabieg niewiele jednak pomógł, gdyż ustawione na uboczu pojemniki jeszcze bardziej zachęcały do podrzucania tam wszelkich nieczystości.


pojemniki_3.jpg


Po konsultacjach z radnymi i powołanym w październiku 2007 zespołem zadaniowym, zaproponowano że ogólnodostępne pojemniki na surowce wtórne zostaną całkowite usunięcie z puszczykowskich ulic, a odpady będą segregowane przez mieszkańców i podmioty gospodarcze do worków na ich prywatnym terenie, a potem nieodpłatnie zostaną od nich odebrane.

Jedna z puszczykowskich organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa (SPP) pozytywnie odpowiedziała na apel burmistrza i wraz z pracownikami urzędu opracowała projekt edukacyjny „Czyste Puszczykowo. Kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców Puszczykowa”.

 

Od stycznia 2008 roku zaczął obowiązywać wszystkich mieszkańców jeden, workowy, system segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec otrzymał przygotowany przez Urząd Miejski oraz firmę Eko-Rondo „Zestaw Selekcjonera” zawierający materiały edukacyjne, kolorowe worki na wysegregowane odpady oraz kalendarz z harmonogramem odbioru śmieci z posesji.

 


czystepuszczykowo-kalendarz2008-okadka-2.jpg
Oddany do rąk mieszkańców w ramach projektu kalendarz zdecydowanie ułatwi wszystkim właściwą segregację odpadów i będzie przypominał o potrzebie wystawienia przed dom zapełnionych worków.banery.jpg


Kalendarz jest tylko jednym z efektów projektu zainicjowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa, Urząd Miejski w Puszczykowie i wspieranego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a także firmy: Eko-Rondo,  Remondis-Sanitech sp. z o.o. i Rekopol. W ramach projektu „Czyste Puszczykowo” został bowiem zaprojektowany cały system informacji i szereg atrakcyjnych działań edukacyjnych, do których włączyły się również obie parafie, wszystkie szkoły i organizacje pozarządowe.

W miejscach dotychczasowych miejsc pojemników na segregowane odpady pojawiły się banery informujące o nowym sposobie segregacji odpadów a w centrum miasta ustawiono bilbord z życzeniami świątecznymi oraz promujący „Czyste Puszczykowo”.

Zaprojektowano oraz wydrukowano kartki świąteczne promujące hasło „Czystego Puszczykowa”, które wraz z życzeniami zostały wysłane m.in. do partnerów oraz firm współpracujących z Urzędem Miejskim.
bez_tytuu.jpg

 


15 grudnia w centrum miasta odbył się happening ekologiczny. Imprezę rozpoczął przy dźwiękach orkiestry dętej pochód uczestników happeningu, którzy w centrum miasta przemaszerowali ulicą Poznańską, skandując między innymi: Śmieci precz i śmieci do kosza.zestawy „Selekcjonera” oraz ekologiczne torby promujące "czyste Puszczykowo". Poprzebierane dzieci i młodzież z puszczykowskich szkół i przedszkoli przygotowały specjalnie na tę okazję krótkie programy muzyczne, inscenizacje o tematyce ekologicznej, prace plastyczne oraz hasła promujące segregację śmieci. Podczas happeningu zostały przekazane Pani Burmistrz deklaracje sporządzone przez nauczycieli i uczniów oraz odczytano napisane przez dzieci odezwy/apele do mieszkańców. Także dzieci z puszczykowskich przedszkoli wzięły czynny udział w imprezie wykonując piękne, barwne plakaty. W miły, świąteczny nastrój wprawiała mieszkańców orkiestra dęta.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z happeningu .


Projekt realizowany od początku października nie kończy się z dniem 31 grudnia. Dopiero teraz trafia do większości mieszkańców, których serdecznie zapraszamy do dalszej, wspólnej pracy na rzecz Czystego Puszczykowa.

 
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie