3 Lipca 2024, ŚrodaImieniny obchodzą: Anatol, Jacek
photo6.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwum



Kształcenie przez podróżowanie PDF Drukuj Email
środa, 16 lipca 2014 12:18

 

Uczniowie klas I i II Gimnazjum nr 2 w Puszczykowie postępując według starej zasady ,,podróże kształcą” wyjechali w dniach 17–18.06.2014 r. do Berlina.

 

 

 

 

Stolica Niemiec szczyci się, mimo strat poniesionych podczas II wojny światowej, jednymi z najbogatszych w Europie zbiorami muzealnymi. Po 1990 roku wiele kolekcji podzielonych między Berlin Wschodni i Zachodni połączono i przeniesiono do nowych siedzib. Po dotarciu na miejsce obejrzeliśmy najpierw East Side Gallery – olbrzymi zespół graffiti wykonanych w 1990 roku przez 118 artystów z 21 państw na najdłuższym zachowanym odcinku Muru Berlińskiego.

 

Następnie udaliśmy się na Unter den Linden, najbardziej reprezentacyjną aleję miasta będącą największym skupiskiem zabytkowych barokowych i klasycystycznych budowli. Poznaliśmy też historię wspaniałej, klasycystycznej konstrukcji symbolu Berlina - Bramy Brandenburskiej. Obejrzeliśmy Reichstag - budowlę, która również urosła do rangi symbolu, choć jej znaczenie zmieniało się w różnym czasie i różnych okolicznościach politycznych.

 

Sztuka starożytnego Egiptu prezentowana w Muzeum Egipskim przestała nam być tak bardzo obca dzięki obejrzeniu eksponatów znajdujących się w Neues Museum, które słynie z popiersia królowej Nefertiti (Nefretete). Natomiast kolekcje sztuki: starożytnej, islamu i Bliskiego Wschodu mogliśmy podziwiać w jednym z najsławniejszych muzeów europejskich - Pergamonmuseum, a więc ekspozycje, z których to muzeum słynie najbardziej. Obejrzeliśmy fragmenty zabudowy starożytnych miast, między innymi ołtarza z Pergamonu, który zrobił na nas największe wrażenie. Podróż do przeszłości umożliwiły nam również Brama Isztar z Babilonu i Brama targowa z Miletu.

 

Deutsches Technikmuseum zapoznało nas z rozwojem różnych technologii przemysłowych. Częścią tego muzeum jest Science Center Spectrum - nowoczesne centrum nauki, które stało się rajem zwłaszcza dla tych spośród nas, którzy mają naturę odkrywców. Centrum posiada interaktywne stacje eksperymentalne z fizyki i techniki. Kolejne, niepowtarzalne wrażenia mieliśmy zapewnione nie tylko przez eksponaty ale też sam charakter gmachu neorenesansowego, w którym od ponad pół wieku funkcjonuje Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde). Szczególnie zainteresował nas największy na świecie oryginalny, złożony szkielet Brachiosaurusa brancai z Tanzanii, o wysokości 13,27m, który ze względu na rozmiary trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Drugim znaczącym obiektem jest ,,skamieniały dowód słuszności teorii ewolucji” praptak – Archaeopteryx lithographica. Oprócz szkieletów wymarłych zwierząt, poznaliśmy też kolekcje muszli, motyli, ptaków, minerałów i meteorytów. Dzięki naszej wyprawie mogliśmy zobaczyć uczelnię na której pracowali Robert Koch i Albert Einstein - Uniwersytet Humboldta.

 

Przeniesienie się do przyszłości było możliwe dzięki pobytowi w Europa-Center, gdzie zaciekawił nas wielki, szklany zegar wodny, w którym upływający czas odmierza kropla po kropli zielona ciecz. Interesujący był także wieczorny spacer do jednego z najciekawszych nowoczesnych zespołów architektonicznych Berlina - Sony Center.

 

Naprawdę warto polecić Berlin na indywidualne lub rodzinne wypady zwłaszcza w czasie wakacyjnym, w którym turyści będą mogli podziwiać wspaniałości – zabytkowe budowle czy nowoczesną architekturę, by przy okazji dowiedzieć się, co to jest ,,teleszparag”, czy mknące po ulicach ,,kremówki”. Długo będziemy wspominać tę niezwykle udaną wycieczkę, ponieważ bardzo dużo zwiedziliśmy stolicę Niemiec, a sama podróż była niedługa, nie krótka, lecz w sam raz dla nas gimnazjalistów.

 

Anna Czombik

 

 
lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie