3 Lipca 2024, ŚrodaImieniny obchodzą: Anatol, Jacek
photo9.jpg_old


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwum



Wystartował projekt BRAVE KIDS- dzieciaki są już w Puszczykowie! - jutro pierwsze występy (26 czerwca) PDF Drukuj Email
wtorek, 25 czerwca 2013 14:53

Już jutro, 26 czerwca, na scenie przed Biblioteką Miejską CAK w Puszczykowie lub w razie niepogody w sali teatralnej BM CAK wystąpią młodzi artyści z Zimbabwe, Chin, romskie dzieci z Czech oraz wrocławskie gimnastyczki. Dzieci przyjechały do nas w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego Brave Kids, pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Andrzeja Balcerka. Indywidualne pokazy artystyczne odbędą się o godz. 17.30. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

 

 

Mieszkańcy Puszczykowa i okolic będą mogli zobaczyć występ czteroosobowej grupy artystycznej z Zimbabwe, która odnalazła pasję w przekazywaniu i utrzymywaniu zanikających wartości kulturowych, jakimi są rytm i tradycja rytualnego tańca. Grupa dzieci z Chin poprzez teatr odkryje przed publicznością energię i historię Hong Kongu z czasów przedkolonialnych. Z kolei grupa MiniMerci z Czech przedstawi taneczne oblicze Romów zza naszej południowej granicy. Małych Polaków reprezentować będzie grupa wrocławskich gimnastyczek artystycznych.

 

– Zachęcamy mieszkańców Puszczykowa, aby przyłączyli się do naszego projektu i swoją obecnością wsparli dzieciaki – namawia Anna Mieszała koordynatorka puszczykowskiej części Brave Kids. – Dla większości z nich występy indywidualne będą pierwszym spotkaniem z polską publicznością. Mamy okazję odkryć ich niezwykłe kultury, zarazić się od nich energią i dać się porwać dziecięcej radości – dodaje.

 

Dzieci uczestniczący w projekcie Brave Kids pozostaną w Puszczykowie do 7 lipca. Do tego czasu będą brały udział w warsztatach artystycznych, podczas których wcielą się zarówno w uczniów, jak i nauczycieli swoich rodzimych tradycji. Podobne warsztaty, dla pozostałych uczestników projektu, odbywają się równolegle we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. W sumie bierze w nich udział ponad setka dzieci z 13 krajów. W dalszym etapie wszystkie spotkają się w dolnośląskich Krośnicach, gdzie przez tydzień przygotowywać się będą do wspólnego, międzynarodowego przedstawienia, które szerszej publiczności pokazane zostanie podczas finału Brave Festiwal we Wrocławiu.

 

Występy indywidualne odbędą się 26 czerwca o godz. 17:30 przed Biblioteką Miejską w Puszczykowie. Więcej informacji o projekcie oraz jego uczestnikach można znaleźć na stronie www.bravekids.eu

 

 

HARMONOGRAM PUSZCZYKOWSKIEJ CZĘŚCI BRAVE KIDS:

 

26 czerwca, środa

17.30 Pokazy indywidualne grup z Chin, Czech, Wrocławia, Zimbabwe

Scena przed Biblioteką Miejską w Puszczykowie, ul. Wysoka 1. Wstęp wolny

 

6 lipca, sobota

17.00 Spektakl półfinałowy Brave Kids i dzieci z „Klubu Puszcza”

Rynek w Puszczykowie, Wstęp wolny

 

11 lipca, czwartek

19.00 Otwarta próba generalna w Krośnicach

CETS, ul Sanatoryjna 7. Wstęp wolny

12 lipca, piątek

19.00 Spektakl finałowy Brave Kids we Wrocławiu

IMPART, ul. Mazowiecka 17. Bilety 15/20 PLN

 

13 lipca, sobota

11.00 Piknik w Krośnicach

CETS, ul Sanatoryjna 7

KTO WYSTĄPI PODCZAS BRAVE KIDS W PUSZCZYKOWIE?

 

Zimbabwe – Chiedza Child Care

W ciągu kilku lat Zimbabwe z kraju nazywanego „spichlerzem Afryki” przekształciło się w jedną z najbiedniejszych części Globalnego Południa. W Chiedza Children Center dzieci – często ciężko doświadczone przez los – mogą aktywnie spędzić swój wolny czas, zjeść ciepły posiłek, zdobyć wiedzę i umiejętności, które sprawią, że w dorosłym życiu staną się „samowystarczalne”. „Samowystarczalność” jest bowiem najbardziej pożądaną cechą w kraju ogarniętym 95% bezrobociem. Grupa taneczna liczy przeszło 20 osób, które odnalazły pasję w przekazywaniu i utrzymywaniu zanikających wartości kulturowych. Występy przed szeroką publicznością nie tylko podnoszą samoocenę dzieci, ale również pokazują miłość mieszkańców Zimbabwe do rytmu i tradycji rytualnego tańca. Liderką grupy jest Olina Mashinge, która po ubiegłorocznych doświadczeniach na Brave Kids przyznała, że dzieci zaczęły zupełnie inaczej postrzegać świat: już nie kończy się on na granicach Zimbabwe. Jej podopieczni uświadomili sobie, że pochodzenie i niższy status społeczny nie mogą być wymówką powstrzymującą rozwój. Każdy przecież ma wielkie marzenia – warto je pielęgnować, bo się spełniają.

 

Chiny – Hong Kong Youth drama Ambassador Scheme

Grupa dzieci Hong Kong Youth drama Ambassador Scheme stara się poprzez teatr odkryć energię i historię miasta z czasów przedkolonialnych – przez 156 lat Hongkong powoli zatracał bowiem swoją orientalną wyjątkowość. Dzieci szukają własnego mitu życia, tożsamości. Korzystając z wielu symboli zawartych w opowieściach klasyków, odkrywają nowe znaczenie tego, co „chińskie”, stając się ludźmi świadomymi swojej historii. Przyjazd na Brave Kids daje młodym aktorom szansę odnalezienia kolejnej warstwy tożsamości – pokazując światu własne korzenie, dzieci stają się dumne ze swojej kultury. Liderka grupy, Sim Fong Zoe Lai, przyznaje, że praca z najmłodszymi jest dla niej darem, który pozwala wrócić do czasów niewinności, naiwności i beztroski, zobaczyć w oczach dzieci ten sam zapał i ciekawość świata. Podczas Brave Kids 2012 dzieci z Hongkongu okazały się niezwykle opiekuńcze i ochoczo udzielały się w warsztatach, ucząc innych nowych artystycznych umiejętności.

 

Czechy – MiniMerci

Złoto, soczyste kolory, akordeon, suknie błyszczące cekinami, radosne życie w wędrownym taborze – to romantyczny obraz Romów, mocno zakorzeniony w naszej świadomości. Rzeczywistość jednak bezpardonowo weryfikuje wyobrażenia: czescy Romowie żyją często w całkowitej izolacji od reszty społeczeństwa. Bronx, Havaj czy Parlament – to nazwy niektórych z 300 romskich gett zaznaczonych na mapie Republiki Czeskiej. W jednym z nich żyją dzieci z MiniMerci – tanecznej grupy prowadzonej przez Lenkę Sládečkovą. Zajęcia taneczne są wpisane w cykl pozalekcyjnego programu, mającego zachęcić młodych Romów do poświęcenia wolnego czasu na własny rozwój artystyczny. Liderka grupy przyznaje, że uczestnictwo w Brave Kids (już po raz trzeci) staje się prawdziwą motywacją – dzieci wiedzą, że tylko dzięki ciężkiej pracy mogą przyjechać do Polski. Najmłodsi Romowie żyjący w wyizolowanej przestrzeni getta opierają swoją wiedzę o świecie na mitach i opowieściach krążących wśród dorosłych lub historiach wymyślanych przez rówieśników. Kiedy w pierwszym roku gościliśmy MiniMerci, mali Romowie oczekiwali w Polsce niebieskich drzew, a spotkawszy dzieci z Ugandy, uznali je za diabły, początkowo odmawiając współpracy. Podczas Brave Kids będzie można przekonać się, że pomimo trudnej sytuacji Romów w Czechach dzieci wciąż mają zapisaną w genach tę samą energię tańca i radość w oczach.

 

Polska – Wrocławskie Gimnastyczki

Te dziewczęta to grupa wrocławianek, dla których gimnastyka artystyczna stała się prawdziwą pasją. Liderka, Agata Jach, w latach ubiegłych gościła uczestników Brave Kids i zdradza, że nauczyła się rzeczy, o których pewnie nigdy w życiu by się nie dowiedziała. Włączając do projektu swoje podopieczne, chciała pokazać jak niesamowite jest tworzenie wspólnego przedstawienia z dziećmi o różnych umiejętnościach artystycznych. Ma więc nadzieję, iż będzie to dla nich tak samo niezapomniane przeżycie, jak dla niej. Gimnastyka artystyczna jest piękną i wymagającą dyscypliną, a wyjazdy do Luksemburga, Belgii, Słowenii, Włoch, Czech i Niemiec to nie tylko sportowe wyzwanie, ale i szansa na poznanie najlepszych zawodniczek świata i ugruntowanie pragnienia, by również osiągnąć sukces. Dziewczynki mają wielkie marzenia i wierzą, że mogą je zrealizować. Ta wiara to kwintesencja Brave Kids.

 
lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie