4 Lipca 2024, CzwartekImieniny obchodzą: Elżbieta, Julian
photo10.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwum



Puszczykowo partnerem akcji odkręć-zduś-segreguj
poniedziałek, 17 maja 2010 10:53

Miło nam poinformować, że nasze miasto jako jeden z pierwszych samorządów zostało partnerem rozpoczynającej się właśnie ogólnopolskiej kampanii pod hasłem ODKRĘĆ – ZDUŚ – SEGREGUJ, która ma na celu promocję zbiórki i recyklingu plastikowych butelek PET oraz propagowanie postaw proekologicznych.

 

W naszym mieście w ramach projektu "Czyste Puszczykowo" od kilku już lat sprawnie działa system segregacji odpadów, lecz to jeszcze nie wszystko, co możemy zrobić dla środowiska.

 

Butelki PET pojawiły się na rynku ponad 20 lat temu i w dalszym ciągu są niezastąpione. Mają wiele zalet - są lekkie, nie tłuką się, nie powodują hałasu na liniach rozlewniczych. Powszechnie uważa się, że PET jako nowoczesne, ekologiczne i niedrogie tworzywo nie jest zagrożone przez inne materiały. Przeciwnie, to raczej PET wypiera z rynku wiele tradycyjnych opakowań. Szybki wzrost zużycia butelek PET stwarza problemy środowiskowe. Wyjątkowo krótki czas życia tych opakowań sprawia, że PET bardzo szybko staje się odpadem. Co prawda opakowania te nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ale są uciążliwe ponieważ zajmują dużą objętość.


Względy ekologiczne i ekonomiczne przemawiają za tym, aby odpadowy PET poddawać recyklingowi. W tym celu konieczna jest nie tylko segregacja śmieci, ale również prawidłowe do niej podejście. ODKRĘĆ - ZDUŚ - SEGREGUJ jest ekologiczną kampanią społeczną, której młodzieżową wersją jest kampania Dobij PETa - akcja opierająca się o ideę „Odkręć-Zduś-Segreguj” kierowana do młodzieży.

 

Chcąc kształtować społeczeństwo proekologiczne trzeba zaczynać jak najwcześniej. Młodzież to grupa społeczna o względnie największych możliwościach przystosowania do zmiany, a zarazem względnie najwyższym krytycyzmie do rzeczywistości zastanej. W pożądanym modelu młodzi ludzie czują się podmiotem pozytywnej zmiany proekologicznej. Oznacza to, że zdają sobie sprawę z negatywnego doświadczenia starszych pokoleń, z nawarstwienia złych nawyków i pragną czynnie owe doświadczenia i nawyki przełamać.

Skierowanie akcji stricte do młodzieży ma na celu podkreślenie ich niezależności i decydowania o tak istotnych sprawach jak ochrona środowiska,  czy szeroko rozumiana ekologia.

 
lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie