3 Lipca 2024, ŚrodaImieniny obchodzą: Anatol, Jacek
photo10.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwum



Konferencja Stowarzyszenia Gmin Mikroregionu WPN w Puszczykowie
czwartek, 30 kwietnia 2009 12:30

p1020163.jpgNa spotkanie informacyjne Stowarzyszenia Gmin Mikroregionu Wielkopolskiego Parku Narodowego zaplanowane na 28 kwietnia br na godzinę 13.00 zaproszonych było blisko 40 gości: Jan Grabkowski, Starosta Poznański i Tadeusz Waczyński, Starosta Śremski, Wicestarosta Poznański, Tomasz Łubiński, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Poznaniu, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Rady Powiatu Poznańskiego, Przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Zarządu Dróg Powiatu Poznańskiego, Nadleśniczy nadleśnictw Konstantynowo i Babki, Dyrektorzy WPNu oraz Muzeum w Szreniawie, Dziekan Wydziału Biologii UAM, Burmistrzowie i Wójtowie z Przewodniczącymi Rad Gmin należących do Mikroregionu WPN oraz pracownicy merytoryczni Gmin Mikroregionu WPN. Zjawiło się około trzydziestu zaproszonych gości.

Pani Małgorzata Ornoch – Tabędzka, Prezes SGM WPN, powitała zebranych gości i przedstawiła genezę powstania stowarzyszenia oraz historię prac nad jego statutem i rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym w Poznaniu.

Następnie pracownica UM w Puszczykowie, pani Katarzyna Nowak omówiła możliwości pozyskania funduszy na sfinansowanie planowanej budowy ścieżki rowerowej z dworca kolejowego w Szreniawie do drogi wojewódzkiej nr 430. Wśród wymienianych pojawiły się: Konkurs na Działanie 6.1 Turystyka z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko Priorytet V – Ochrona środowiska i kształtowanie postaw ekologicznych.

Kolejno omówiono dwie prezentacje na temat projektów, które zostaną zrealizowane w bieżącym roku, gdyż Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przyznał już Stowarzyszeniu pomoc finansową na cele tych projektów. Pierwszym z nich był projekt o nazwie „Ochrona kasztanowców w gminach Mikroregionu WPN”. W ramach tego projektu dofinansowano Stowarzyszenie na kwotę 6.000 zł. Celem projektu jest zinwentaryzowanie, objęcie ochroną oraz pielęgnacją kasztanowców na terenie gmin Mikroregionu WPN.

Drugiemu projektowi nazwanemu „Stymulowanie zachowań przyjaznych środowisku”  przyznano 20.000 zł dofinansowania z WFOŚiGW w Poznaniu. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy mieszkańców gmin Mikroregionu WPN na temat możliwości przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu.

Pani Prezes zgodnie z planem spotkania, omówiła dalszy plan działania w gminach Mikroregionu dotyczący obu zaprezentowanych i dofinansowanych projektów oraz dotychczasowe ustalenia w kwestii budowy wspomnianej ścieżki rowerowej z dworca kolejowego w Szreniawie do drogi nr 430. Do najważniejszych zadań Gmin Mikroregionu WPN w najbliższym miesiącu należeć będzie: ustalenie gminnego koordynatora projektów odpowiedzialnego za ich poprawne zrealizowanie w danej gminie, w gminach nieobjętych budową ścieżki rowerowej wyznaczenie jednego miejsca na szlaku Pętli Rowerowej Mikroregionu przeznaczonego na miejsca postojowe, w których pojawią się dodatkowe elementy infrastruktury turystyki rowerowej (m.in. wiaty, miejsca piknikowe, ekologiczne toalety), współpraca z lokalną prasą, organizacjami pozarządowymi, szkołami i bibliotekami a także z pracownikami odpowiedzialnymi za serwisy internetowe Urzędów Gmin. Ustalono, że do 10 maja br zapadną w gminach ostateczne decyzje w sprawie zlokalizowania miejsc postojowych na trasie Pętli Rowerowej Mikroregionu.

W czasie zarezerwowanym na wolne wnioski i pytania pojawiły się liczne sugestie i pytania dotyczące pętli rowerowej Mikroregionu WPN. Pytano o możliwości połączenia Rowerowej Pętli Mikroregionu z Poznaniem, o możliwość poszerzenia Pętli tak, by rowerzyści docierali do miejscowości Czmoniec w gminie Kórnik a także o to, czy cała trasa Pętli jest obecnie przejezdna.

Spotkanie zakończyło się krótko przed godziną 15.00.
 
lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie