3 Lipca 2024, ŚrodaImieniny obchodzą: Anatol, Jacek
photo7.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwum



DROGA DŹWIĘKU - DROGA CISZY
czwartek, 09 października 2008 11:30

URZĄD MIEJSKI ZAPRASZA NA ALTERNATYWNY WARSZTAT Z POGRANICZA MUZYKI, MEDYTACJI, PSYCHOLOGII I ZAJĘĆ RUCHOWYCH

 

DROGA DŹWIĘKU - DROGA CISZY

 

Tylko w ten weekend w Puszczykowie, jedyna okazja, aby wziąć udział w zajęciach cieszących się dużą popularnością w kraju i za granicą, prowadzonych przez Jacka Ostaszewskiego.

 

10 – 11.10.2008r.

godz. 10.00 – 18.00

Pałac Ślubów – Salon Artystyczny

ul. Podleśna 17, Puszczykowo

  Koszt – 150 zł

 

 Zapisy w Urzędzie Miejskim w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej pod nr tel (061) 898 37 20 lub  przed samymi warsztatami.

           Cel, idea

Muzyka pozostaje w kręgu zainteresowań większości, ale w naszej kulturze dostęp do jej podstaw wydaje się być zamknięty dla osób dorosłych, nie zainteresowanych w dzieciństwie zawodem muzyka. „Droga Dźwięku, Droga Ciszy” to szczególny trening muzyczny, w którym jedynym instrumentem jest nasze ciało - umysł. Wyzwala on po przez pracę z rytmem nową energię, otwiera kreatywność i wyobraźnię, umiejętność współpracy w grupie, pogłębia uwagę na partnerze, pozwala przezwyciężyć obawy i lęki związane z niską samooceną własnych możliwości, otwiera słuch melodyczny  i porusza problemy związane z emisją głosu. Oprócz walorów estetycznych trening ten posiada potwierdzone przez psychologów i psychiatrów [Polskie Towarzystwo Eriksonowskie, Laboratorium Psychoedukacji] walory psychopoznawcze i psychoterapeutyczne.

 

Przebieg Warsztatu

1.Zajęcia teoretyczne – wykład

2.Zajęcia praktyczne

a) „Trening Ciszy” – medytacja

b) „Trening Dźwięku”- grupowe ćwiczenia rytmiczne, melodyczne i   harmoniczne.

3. Zajęcia teoretyczne – podsumowanie i dyskusja

 

Scenariusz

Warsztat rozpoczyna półgodzinny wykład, w którym uczestnicy poznają teoretyczne i psychologiczne podstawy przyszłych działań. Część praktyczną rozpoczyna pięciominutowy „Trening Ciszy”. To szczególny rodzaj medytacji dyscyplinującej ciało i umysł.

„Trening Dźwięku” obejmuje grupową i indywidualną pracę z

a) rytmem i metryką muzyczną [według autorskiej metody inspirowanej treningiem muzyków hinduskich i afrykańskich].

b) melodyką [według autorskiej metody solmizacji].

c) harmonią [polifoniczne i homofoniczne utwory chóralne].

Ta część powinna trwać ok. trzech godzin, tyle bowiem potrzeba czasu do dopięcia wyjściowych zajęć i przygotowania satysfakcjonującej formy muzycznej. Naturalnie pożądana jest kontynuacja o identycznej budowie, która wprowadza coraz bardziej skomplikowane komponenty i formy. Teoretyczne podsumowanie to czas również na swobodną dyskusję i odpowiedzi na pytania [ ok. 15-tu minut].

 

Do kogo skierowany jest warsztat

Warsztat jest skierowany do wszystkich osób pod warunkiem, że nie mają upośledzonego słuchu [osoby niesłyszące], wzroku [niezbędny wzrokowy kontakt z pozostałymi uczestnikami warsztatu] i ruchu [w zakresie klaskania]. Natomiast mogą brać udział osoby na wózkach inwalidzkich, jeżeli ich kalectwo nie ogranicza podanych wcześniej wymogów. Określony tylko dolny limit wieku [12 lat]. Nie ma limitów muzycznych uzdolnień, posiadanej wiedzy i umiejętności.

 

Wymagania dla uczestników

Pożądane jest wygodne obuwie na miękkiej podeszwie i nie ograniczające ruchów ubranie [np. „źle widziane” wąskie spódnice, czy ciasne dżinsy].

 

Liczba osób

Maksymalna – 20, minimalna 6, optymalna 10 - 15 osób.

 

Materiały

Można notować na wykładzie, choć nie jest to niezbędne.

 

Uwagi

Warsztat to miejsce intensywnej pracy - zabawy, wymagającej ekstremalnej uwagi. Stąd uczestnicy muszą unikać zachowań zakłócających proces, takich jak np. niepunktualność, nieuzasadnione a niezgłoszone opuszczenie sali, zapominanie wyłączania telefonów, rozpraszające rozmowy, itp.

 

PROWADZĄCY

 

Jacek Ostaszewski

Kompozytor, muzyk, lider grupy „Osjan”, wieloletni wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły  Teatralnej w Krakowie, autor rewolucyjnej  metody edukacji muzycznej „Droga Dźwięku, Droga Ciszy” obejmującej nowatorskie podejście do pracy z rytmem i melodyką. Prowadzi warsztaty w kraju i za granicą [USA, Japonia, Portugalia]. Stała współpraca z Polskim Towarzystwem Eriksonowskim.

 
lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie