5 Lipca 2024, PiątekImieniny obchodzą: Bartłomiej, Filomena
photo9.jpg_old


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwum



Studentem być …
czwartek, 17 kwietnia 2014 10:14

Uczniowie Gimnazjum nr 2 kolejny już raz uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych XVII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W środę 6 kwietnia br. gimnazjaliści udali się na wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, gdzie mogli sami wybrać tematykę wykładów i warsztatów.

 

  

Młodzież wysłuchała wykładu o wyprawach do Amazonii zarówno podczas pory suchej, jak i deszczowej, co umożliwiło wskazanie różnic w funkcjonowaniu środowiska przyrodniczego tego regionu. Podczas prelekcji zostały zaprezentowane piękne zdjęcia fauny i flory - okazów, których nigdy nie spotkamy w naszej szerokości geograficznej. Oprócz środowiska przyrodniczego, gimnazjaliści poznali również architekturę wielkiego miasta brazylijskiego – Manaus, które "wyrosło" na obszarze lasów równikowych i jest nazywane "sercem Amazonii" lub "Paryżem Dżungli". W tym mieście nie brakuje perełkek architektury zbudowanych tuż obok drewnianych domów na obszarach zalewowych, co tylko uwidacznia kontrast między bogactwem i nędzą. Sporym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszyły się wykłady o wulkanach jako sile niszczycielskiej i zarazem twórczej oraz o tornadach w Polsce. Młodzież dowiedziała się jakie są mechanizmy powstawania tornad, jak określa się ich siłę i czy w Polsce potrzebny jest system ostrzegania przed nimi.

 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza swoim gościom zaproponował różne pokazy oraz konkursy. Na zajęciach "Postaw na geografię" młodzież odpowiadała na pytania sprawdzające nie tylko ich gimnazjalną wiedzę, ale również tę zdobytą podczas uniwersyteckich wykładów, dotyczącą wulkanów, pogody, orogenezy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali ciekawe nagrody.

 

Uwagę gimnazjalistów przyciągnęły również inne warsztaty, takie jak: "Ropa i gaz, czyli jak zostać szejkiem naftowym", "Daj się wkręcić", czyli metody badań geologicznych, "GIS - mapy w komputerze dla każdego" czy "Z mikroskopem wśród skał i drzew". Podczas tych zajęć młodzież miałą okazję zwiedzić pracownię dendrochronologiczną i mikromorfologii osadów, a także wykonać preparaty mikroskopowych arktycznych krzewinek drewna przywiezionych z Grenlandii. Jednak w ocenie puszczykowskich gimnazjalistów najciekawsze okazały się warsztaty "Świat minerałów", które odbyły się na terenie Pracowni Muzeum Ziemi, w którym można było obejrzeć nie tylko kamienie szlachetne i ozdobne, ale też skamieliny – na przykład fragmenty kręgosłupa i ząb mamuta bądź słonia leśnego. Właśnie tam młodzież dowiedziała się jak są klasyfikowane skały, co to jest skala Mohsa, jaka jest różnica pod względem twardości między selenitem a korundem, jak dzielimy krzemiany, co kryje się pod nazwą "sokole oko" i "złoto głupców". Niektórzy po raz pierwszy zobaczyli jak wygląda czaroid, labradoryt, malachit czy diament. Zachwyt wśród wielu wzbudziła bogata kolekcja dolnośląskich agatów.

 

Gimnazjaliści mieli również okazję zobaczyć najcenniejszy i największy w Polsce meteoryt, ważący 261,8 kg, znaleziony niedaleko muzeum na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w 2012 r., ale także inne, nieco mniejsze meteoryty z kolekcji zgromadzonej w Muzeum. Przy okazji dowiedzieli się jak klasyfikowane są meteoryty i zobaczyli jak wyglądają i powstają regmaglipty na ich powierzchni. Dzięki Festiwalowi Nauki i Sztuki gimnazjaliści mogli choć na chwilę poczuć się jak studenci.

 

 
lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie