4 Lipca 2024, CzwartekImieniny obchodzą: Elżbieta, Julian
photo1.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwum



Spotkanie z organizacjami pozarządowymi
środa, 15 czerwca 2011 12:47

Nowelizacja ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.), obowiązuje od zeszłego roku i wprowadziła w życie szereg zmian. Jedną z nich jest konieczność utworzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego. Jest to szczególna forma współpracy pomiędzy samorządem a organizacjami pozarządowymi, która dotychczas była ukryta pod zapisem „zespoły wspólne”. Dlatego już dzisiaj chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w spotkaniu, które odbędzie się w 22 czerwca br. o godz. 17.00 w sali sesyjnej w budynku Biblioteki Miejskiej przy ulicy Wysokiej.

 

W najbliższym czasie Urząd Miejski rozpocznie działania informacyjne i szkoleniowe dla puszczykowskich organizacji, które mają na celu przybliżenie i wyjaśnienie wielu nowych kwestii wprowadzonych nowelizacją ustawy, by później móc przejść do prac nad Rocznym Programem Współpracy na następny rok.

W każdej gminie i w każdym powiecie, na wniosek lokalnych organizacji, jako organu konsultacyjnego i opiniodawczego, może zostać utworzona Powiatowa lub Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego. Decyduje o tym organ wykonawczy: wójt, burmistrz, prezydent czy zarząd powiatu a kadencja tych rad trwa dwa lata.

Pod nazwą Rady Pożytku Publicznego rozumiemy grono doradcze, którego rolą jest konsultowanie, opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej, przy której ta rada działa. Szczególną wartością takiej rady jest to, że w jej skład wchodzą nie tylko przedstawiciele organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3, ust 3 ustawy, ale także reprezentanci administracji publicznej. Dzięki temu na forum rady prezentowane są stanowiska i poglądy partnerów i jest szansa wypracowywania consensusu, który uwzględnia racje stron.

Rady składają się z przedstawicieli organu stanowiącego (radnych), przedstawicieli organu wykonawczego (urzędników) i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Ci ostatni muszą stanowić co najmniej połowę członków rady.

Do zadań rad na szczeblach samorządowych należy w szczególności m. in.: opiniowanie projektów strategii rozwoju odpowiednio powiatów lub gmin; opiniowanie sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi; wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych.

Rada gminy czy powiatu musi określić w drodze uchwały tryb powoływania członków oraz organizację i tryb działania rady, biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia reprezentatywności organizacji pozarządowych, terminy i sposób zgłaszania kandydatur na członków rady oraz potrzebę zapewnienia sprawnego funkcjonowania tych ciał.

 
lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie