4 Lipca 2024, CzwartekImieniny obchodzą: Elżbieta, Julian
photo12.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwum



Rozwiązanie konkursu na drogowskaz-rzeźbę do Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera
piątek, 05 listopada 2010 10:11

O atrakcji turystycznej nie musi informować jedynie tradycyjny znak. O ile przyjemniejszym dla oczu, łatwiej zauważalnym i zdobiącym drogowskazem jest oryginalna forma przestrzenna. Dlatego Burmistrz Puszczykowa Małgorzata Ornoch-Tabędzka ogłosiła konkurs na projekt rzeźby przestrzennej przy Muzeum-Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, która miałaby stanąć na placu u zbiegu ulic Fiedlera, Reymonta i Ratajskiego.
Na konkurs nadesłano 10 prac. Ich autorami byli głównie mieszkańcy naszego miasta, ale również Brzegu, Mosiny, Poznania i Szczyglic.

 

W skład komisji konkursowej weszli burmistrz miasta Małgorzata Ornoch-Tabędzka, przewodnicząca Komisji Kultury, Edukacji i Sportu Rady Miasta Danuta Panek-Janc, przedstawiciele Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera Krystyna i Marek Fidlerowie oraz jako reprezentacja środowisk twórczych Hanna Rapalska-Kaczmarek i Krzysztof Wołczyk. Projekty były oceniane pod względem wymogów formalnych takich jak: terminowość złożenia, akceptacja warunków regulaminu konkursu, załączenie projektu graficznego rzeźby, jej wizualizacji lub makiety, opisu technicznego i szacunkowej kalkulacji kosztów. Za każde kryterium można było otrzymać 0 lub 1 punkt. Zdecydowanie większą liczbę punktów, bo 0d 0 do 5, można było zdobyć za walory artystyczne pracy, takie jak: nawiązanie do życia i twórczości A. Fiedlera lub ekspozycji muzeum, uwzględnienie założeń przestrzennych otoczenia, wzbogacenie przestrzeni miejskiej, oryginalność koncepcji artystycznej, dostosowanie formy, wysokości i sposobu osadowienia do przestrzeni, uwzględnienie uwarunkowań terenu. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 185.

Zwycięską pracą jest rzeźba p. Heleny Ertel-Jakubowskiej z Puszczykowa. Uzyskała ona 176 punktów. Jak opisała ją autorka „rzeźba jest personifikacją odwiecznych przelotów i wędrówek ptaków. Ma przywodzić na myśl dalekie podróże Arkadego Fiedlera.” Technika wykonania to narzut cementowy z konstrukcji stalowej, patynowany żywicą syntetyczną.

 

Wyróżnienie otrzymała rzeźba Mateusza Zwierzyckiego również mieszkańca naszego miasta. Praca Kamień milowy Arkadego Fiedlera otrzymała 155 punktów. Projekt zarówno formą, jak i treścią nawiązuje do kamienia milowego. Całość zaprojektowana jest z granitu o różnych fakturach i kolorach, co jest nawiązaniem do wielowątkowości Ogrodu Kultur i Tolerancji w Muzeum, jak i do wielu doświadczeń nabytych w podróżach A. Fiedlera.

 

Prace ujęły komisję swoją różnorodnością i bardzo zróżnicowanym podejściem do tematu konkursu. Będzie je można oglądać na specjalnie zorganizowanej wystawie w Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera, na którą zostaną zaproszeni autorzy wszystkich projektów.
Autorom wszystkich nadesłanych prac serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.

 
lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie