4 Lipca 2024, CzwartekImieniny obchodzą: Elżbieta, Julian
photo10.jpg


Budżet Obywatelski
Aktualności
Nasze miasto
Rada Miasta
Urząd Miejski
Wirtualne biuro
Dokumenty strategiczne
Inwestycje
Projekty
Organizacje pozarządowe
Informator miejski
Ogłoszenia drobne
Polecane linki
Azbest
 
 
Projekty archiwum



Powódź - ponad 100 mln euro z unijnego Funduszu Solidarności dla Polski
poniedziałek, 07 czerwca 2010 10:34

Nawet ponad 100 mln euro z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) i pomoc strukturalna na inwestycje przeciwpowodziowe, to - według unijnego komisarza ds. budżetu - pomoc, na którą może liczyć Polska w związku z powodzią.

"To może być w tej sytuacji największa korzyść wynikająca z członkostwa Polski w Unii" - cytuje komisarza w piątkowym komunikacie Komisja Europejska w Polsce.


"Teraz szykowany jest wniosek, który mógłby uruchomić Europejski Fundusz Solidarności" - poinformował komisarz przypominając, że jego wysokość to
miliard euro. Utworzono go z myślą o klęskach żywiołowych, a bezpośrednią przyczyną powołania funduszu do życia były właśnie powodzie, które latem 2002 roku nawiedziły Europę Środkową.

"I do tej pory właśnie powodzie były najczęstszą przyczyną uruchamiania tego funduszu. W następnej kolejności to pożary, czasem susza" - przypomniał.

Komisja Europejska jest na bieżąco informowana o sytuacji powodziowej w Polsce. "Od poniedziałku istnieje gorąca linia pomiędzy polskimi władzami a Centrum Monitoringu i Informacji. W środę uruchomiono europejski mechanizm obrony cywilnej, gdzie zostały bardzo wyraźnie sprecyzowane polskie zapotrzebowania m.in. na pompy o dużej mocy" - powiedział komisarz podczas konferencji prasowej w Sejmie.

FSUE może zostać uruchomiony dopiero wtedy, gdy szkody spowodowane przez klęskę przekraczają 3 mld euro lub 0,6 proc. dochodu narodowego brutto (w zależności od tego, która z tych dwóch wartości jest mniejsza). W przypadku Polski próg ten wynosi 2,125 mld euro.

Teraz należy oszacować straty i złożyć wniosek. Jest na to czas, bo należy go dostarczyć w ciągu 10 tygodni od momentu wystąpienia pierwszych strat. Polska jest jednym z siedmiu krajów UE, który do tej pory nie korzystał z unijnego funduszu solidarności.

Z wstępnych szacunków wynika, że Warszawa może otrzymać wsparcie rzędu 100 mln euro. Zaznaczył jednak, że procedury wypłacania pieniędzy są długotrwałe - od 4 do 6 miesięcy i dlatego unijne wsparcie będzie zwrotem części kosztów, jakie poniesie państwo w związku z powodzią.

Pytany o możliwą pomoc dla rolnictwa komisarz powiedział, że w przypadku takich klęsk żywiołowych jak obecna powódź w Polsce, możliwe jest czasowe zawieszenie zasad Wspólnej Polityki Rolnej, co pozwoliłoby rządom narodowym przyznać rekompensaty najbardziej poszkodowanym gospodarstwom.

Minister spraw wewnętrznych i administracji uruchomił na pomoc dla powodzian ponad 150 milionów złotych. Pieniądze zostaną wypłacone w formie bezzwrotnych zasiłków w wysokości do 6 tysięcy złotych dla rodzin lub osób samotnych. Województwo śląskie otrzyma 63 miliony złotych, świętokrzyskie 40 milionów, małopolskie 30 milionów, opolskie 15 milionów, a podkarpackie ponad 4 miliony złotych.

Wcześniej szef MSWiA zwrócił się do ministra finansów o uruchomienie 43,5 miliona złotych z rezerwy celowej budżetu państwa, na działania przeciwpowodziowe. Wojewodowie przekazali te pieniądze samorządom.

Źródło: EurActiv

 

 
lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Biuletyn Informacji Publicznej
Zadaj pytanie